Kancelaria Prezydenta zapowiada wzmocnienie polskich szkół poza granicami kraju

0 0
Kancelaria Prezydenta zapowiada wzmocnienie polskich szkół poza granicami kraju
(fot. VEvstegneev/wikipedia/CC BY-SA 3.0)

Rozwiązania mające wzmocnić polską szkołę, nauczycieli i uczniów poza granicami kraju zapowiada w rozmowie z PAP szef gabinetu prezydenta RP, minister Adam Kwiatkowski. Jak mówi, konkrety mogą być znane w pierwszym półroczu 2016 r.

"W Kancelarii Prezydenta bardzo często spotykamy się z pytaniami: co z edukacją, która jest skierowana do najmłodszych rodaków mieszkających poza granicami Polski?" - powiedział Kwiatkowski, który jako prezydencki minister odpowiada za Biuro ds. Kontaktu z Polakami za Granicą. Podkreślił, że sprawa wzmocnienia pozycji polskiego nauczyciela i ucznia poza granicami Polski to często także temat spotkań prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Duda z Polonią podczas wyjazdów zagranicznych.

"I my w Biurze ds. Kontaktu z Polakami za Granicą nad takimi rozwiązaniami pracujemy. Mam nadzieję, że już w pierwszym półroczu przyszłego roku będziemy w stanie w przedstawić konkretne rozwiązania wzmacniające polską szkołę, nauczyciela, ucznia, by pokazać, że oni też mogą liczyć na więcej niż dzisiaj ze strony Polski" - powiedział prezydencki minister. Ocenił, że podtrzymywanie polskości to jedno z większych wyzwań, które stoi przed władzami Polski.

Edukacja i wychowanie w polskości poza granicami Polski jest dużo trudniejsze niż w kraju

"Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest edukacja najmłodszych i jak musimy o najmłodszych dbać, wspierając nauczycieli i rodziców" - zaznaczył Kwiatkowski. Podkreślił, że "edukacja i wychowanie w polskości" poza granicami Polski jest dużo trudniejsze niż w kraju. "To wymaga poświęcenia wolnego czasu i przez rodziców i przez dzieci. Zamiast oddawać się odpoczynkowi, te dzieci chodzą w dzień wolny do polskiej szkoły, by uczyć się polskiego języka, historii, religii, po to, by w tej polskości wzrastać" - zaznaczył.

Szef gabinetu prezydenta uważa, że obecnie podtrzymywanie polskości na obczyźnie jest trudniejsze niż w przeszłości, ponieważ Polonia jest dziś bardziej rozproszona, mieszka na dużo większym terenie niż to było kiedyś. "Chociaż nadal grupuje się wokół kościołów i szkół, które często znajdują się obok siebie" - dodał.

Pytany o koncepcję współpracy z Polakami za granicą w kierowanym przez siebie Biurze ds. Kontaktów z Polakami za Granicą, Kwiatkowski powiedział, że w nowym roku budżetowym planowany jest cykl wydarzeń polonijnych. "Jeśli by się udało te zamierzania realizować, to na pewno będziemy mieli na te pomysły środki, tego jestem absolutnie pewien" - zaznaczył.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.