Kalisz: Nowa szkoła techniczna pod patronatem diecezji

58 uczniów rozpoczęło naukę w Zespole Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej - niepublicznej szkole z uprawnieniami publicznej. Biskup kaliski Edward Janiak podkreślił, że nie jest to szkoła katolicka, choć prowadzona przez organ kościelny, i każdy może z niej skorzystać.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kalisz: Nowa szkoła techniczna pod patronatem diecezji

PODZIEL SIĘ


Autor: aw/PAP

5 wrz 2017 15:21


• To właśnie bp Janiak - absolwent technikum drzewnego - był inicjatorem otwarcia szkoły.

• Zespół Szkół Technicznych mieści się w budynkach Centrum Józefologicznego i Seminarium Duchownego Diecezji Kaliskiej przy ul. Złotej w Kaliszu. Przy zespole powstał internat, w którym zamieszkało 20 osób.

• Na początek uruchomiono trzy klasy o profilach informatycznym, mechatroniki i technologii drewna.

"Szkoła powstała, by wykształcić osoby, ale też by zachęcić je do pozostania w kraju. To była pierwsza motywacja, by utworzyć taką szkołę" - powiedział bp Janiak.

Dyrektor szkoły ks. Adam Kraska przyszłość szkoły wiąże szczególnie z technologią drewna. "Jak przeanalizowaliśmy szkoły w całej diecezji kaliskiej, to tylko w Ostrzeszowie uruchomiono podobny kierunek, a zapotrzebowanie na tego typu specjalistów jest bardzo duże. Polska jest przecież czołowym producentem mebli w Europie i tu będzie rosło zainteresowanie tego typu specjalistami. Firmy z branży meblarskiej dopytują się o technologów drewna" - powiedział PAP dyrektor szkoły.

Ks. Kraska poinformował, że będą podpisywane umowy o współpracy z wytwórcami mebli z terenu południowej Wielkopolski, u których uczniowie ZST będą odbywać praktyki. "Z Zespołem Szkół Technicznych chcą współpracować nadleśnictwa i firmy meblarskie" - powiedział ks. Kraska.

Biskup Janiak przypomniał, że kiedyś były szkoły zawodowe, które zniknęły, a pracodawcy potrzebują specjalistów. "Rynek pracy jest chłonny w tym zakresie. Kościół zawsze był włączony w edukację i wychowanie. To nie jest szkoła katolicka, choć prowadzona przez organ kościelny. Skorzystać z niej może każdy" - podkreślił biskup.

Wiceprezydent Kalisza Artur Kijewski wyjaśnił, że ZST jest szkołą niepubliczną z uprawnieniami publicznej, czyli wszystkie jej świadectwa i egzaminy są honorowane .

"Formę działalności edukacyjnej zatwierdza prezydent, a nadzór nad szkołą prowadzi kuratorium oświaty. Subwencję przekazujemy na każdego ucznia na zasadzie działania szkół niepublicznych" - powiedział wiceprezydent Kijewski.

Uczniowie nie płacą czesnego za kształcenie w szkole. Mają do wyboru cztery języki obce oraz zajęcia pozalekcyjne.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.