Języki: chiński, arabski, hindi i hebrajski - ile można zarobić?

Jak znajomość egzotycznych języków wpływa na pozycję na rynku pracy?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Języki: chiński, arabski, hindi i hebrajski - ile można zarobić?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

17 wrz 2015 10:28


Znajomość egzotycznych języków może pomóc w umacnianiu pozycji na rynku pracy i w zwiększaniu zarobków.

Język chiński

Najbardziej rozpowszechniony język na świecie to język chiński. Mówi nim prawie 1,5 miliarda osób, a dla około 1 miliarda jest to język ojczysty. Jednak określenie „język chiński” jest stosowane umownie. Dotyczy grupy liczącej kilkanaście języków i dialektów należących do rodziny chińsko-tybetańskiej.

Mieszkańcy Chin posługują się językiem mandaryńskim. Możemy się nim porozumieć także w Singapurze. Jest to również jeden z oficjalnych języków ONZ. Różnymi odmianami chińskiego bez problemu będziemy się komunikować w Hongkongu, Korei Południowej, Wietnamie, Kambodży, Malezji i na Filipinach.

Język mandaryński praktycznie zawsze umożliwia znalezienie dobrze płatnej pracy. Połowa respondentów badania Sedlak&Sedlak znająca ten język otrzymywała wynagrodzenie w kwocie powyżej 6 tys. zł, aż 25 proc. zarabiało prawie 10 tys. zł

Rola Chin nieprzerwanie rośnie zarówno na arenie międzynarodowej, jak i w naszej rodzimej gospodarce. Chiny są największym partnerem handlowym Polski w Azji pod względem wartości wymiany handlowej ogółem oraz wielkości importu. Polski eksport do Chin wyniósł na koniec 2013 roku ponad 1,5 miliarda euro. Perspektywy pracy zatem są i jeszcze przez długi czas będą bardzo optymistyczne.

Język hebrajski

Język hebrajski należy do rodziny języków afroazjatyckich, grupy języków semickich. Posługiwano się nim w starożytnym Izraelu, obecnie w jego nowożytnej formie komunikuje się około 8 milionów osób – głównie w Izraelu.

Chociaż język ten nie należy do najpopularniejszych na arenie międzynarodowej, specjalistów ze znajomością hebrajskiego z otwartymi rękoma przyjmują polskie centra usług wspólnych. Osoba na stanowisku kierowniczym zarabia minimum 9 tys. zł, natomiast na stanowisku specjalistycznym – minimum 5 tys. zł.

Język hindi

- Język hindi wchodzi w skład rodziny języków indoeuropejskich, a konkretnie grupy indoaryjskiej. Różnymi jego odmianami i dialektami posługuje się ponad 440 milionów osób. Jest to język urzędowy Indii, przy czym na co dzień używa go około 40 proc. mieszkańców tego kraju - wyjaśnia Magdalena Marcinkowska z Szkoły Językowej Skrivanek.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.