Język polski otwiera Chińczykom drogę do lepszej pracy

Chińscy studenci chcą się uczyć języka polskiego, bo otwiera im m.in. drogę do lepszej pracy - poinformowano w piątek na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na konferencji prasowej poświęconej działającemu w Shenyang lektoratowi języka polskiego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Język polski otwiera Chińczykom drogę do lepszej pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

24 sty 2014 17:24


Lektorat języka polskiego został uruchomiony w Uniwersytecie Północnowschodnim w Shenyang w październiku ubiegłego roku, a prowadzony jest przez pracownika naukowego Uniwersytetu Śląskiego Adama Antoniewicza.

W pierwszym semestrze naukę języka i kultury polskiej rozpoczęło 20 chińskich studentów, na kolejny zapisało się już 120. "Po co im język Polski? - to było jedno z moich pierwszych pytań skierowanych do chińskich studentów. Odpowiedzi były różne. Studenci odpowiadali, że jest to język interesujący, egzotyczny oraz taki, który otwiera im drogę do lepszej pracy i studiów w Polsce" - powiedział podczas konferencji prasowej Antoniewicz.

Dodał, że w lektoracie, który jest otwarty dla wszystkich chętnych, uczestniczą m.in. studenci anglistyki, rusycystyki, biologii, nauk technicznych. "Język polski jest dla chińskich studentów trudny. Jednym z większych problemów jest fonetyka, ponieważ Chińczycy mają problemy z wymową głosek h, w, l, ale już po kilku tygodniach widziałem u nich duże postępy. Bardzo przykładają się do nauki" - powiedział Antoniewicz.

Uruchomiony w ubiegłym roku lektorat, jest wynikiem podpisanego porozumienia o współpracy pomiędzy województwem śląskim a prowincją Liaoning. Podobny dokument podpisały również obie uczelnie. "W 2010 roku byliśmy na Expo w Szanghaju i tam poszukiwaliśmy partnera, który mógłby z nami skutecznie współpracować zarówno jeśli chodzi o gospodarkę jak i kulturę. Dwa lata później, w 2012 roku podpisaliśmy porozumienie o współpracy, postanowiliśmy się skoncentrować na kulturze i gospodarce" - powiedział dyrektor wydziału promocji Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach Tomasz Stemplewski.

Efektem tej współpracy jest również uruchomienie systemu wymiany studentów. "W marcu do Shenyang, na prestiżowe stypendium strony chińskiej, wyjedzie trzech polskich studentów anglistyki Uniwersytetu Śląskiego, którzy wybrali język chiński jako swoją specjalizację, a do Katowic przyjedzie pięciu studentów z Uniwersytetu Północnowschodniego" - poinformowała uczelnia.

Uniwersytet Północnowschodni w Shenyang (z ang. Northeastern University) jest uczelnią publiczną założoną w 1923 roku i zaliczaną do czołowych w Chinach. Kształci ponad 20 tys. studentów na 46 kierunkach licencjackich, 53 magisterskich i 23 doktoranckich.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.