Jesteś bezrobotny? Nie lekceważ prostych rad

Co zrobić, aby nie stracić zapału do poszukiwania pracy i skrócić czas przebywania na bezrobociu? Nie lekceważ prostych rad, które pomogą zachować Ci zdrowe spojrzenie na rzeczywistość i szybszy sukces w znalezieniu pracy. Work Service przedstawia „Poradnik dla Bezrobotnego”.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jesteś bezrobotny? Nie lekceważ prostych rad

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

5 kwi 2013 14:32


Stwórz swój schemat dnia

Podczas bezrobocia z dnia na dzień zyskujemy ogromną ilość czasu. Na początku daje on radość, ponieważ pozwala odpocząć po poprzednim zajęciu. Szybko jednak zaczynamy się nudzić, a od nudy niedaleko jest do frustracji, a nawet depresji. Aby tego uniknąć warto zaplanować sobie każdy dzień.

- Po utracie pracy czasami trudno jest odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Brak codziennej mobilizacji do porannego wstawania i sprawnego wykonywania zadań sprawia, że każde zajęcie staje się bardzo uciążliwe - mówi Krzysztof Inglot dyrektor działu Rozwoju Rynków w Work Service. - Bardzo ważne jest, aby stworzyć sobie dobry schemat dnia i zachować dyscyplinę w jego stosowaniu - dodaje.

Dobrze jest wstawać rano i rozpocząć dzień od przeglądania nowych ofert pracy. - Wtedy mamy szansę być pierwszymi, którzy odpowiedzą na ogłoszenie, a to przy natłoku aplikacji może być ważnym czynnikiem - dodaje Inglot.

Wybierz dobre źródła

- Zawsze powtarzam, że szukanie pracy nie jest prostą czynnością. Przede wszystkim trzeba wiedzieć gdzie szukać. Warto współpracować z agencjami pracy, które wyręczą nas w tym, niemniej jednak trzeba codziennie zaglądać do internetu. Na początku trzeba starannie wybrać dobre źródła ofert, a potem codziennie je śledzić - radzi Krzysztof Inglot.

Nazwa nazwie nie równa

Aplikując na ogłoszenia trzeba pamiętać, że nazwy stanowisk często nie odzwierciedlają faktycznego charakteru pracy. - Przykładowo dyrektor ds. logistyki w małym przedsiębiorstwie to osoba zarządzająca 20 pracownikami niższego szczebla, podczas gdy kierownik ds. logistyki w dużej firmie może kierować aż 150 osobami. Zanim zdecydujesz się aplikować, dokładnie zapoznaj się z zakresem obowiązków danej pracy - tłumaczy Krzysztof Inglot.

Unikaj przerwy

Długie bezrobocie bywa szkodliwe dla naszej psychiki, utrudnia powrót do pracy, ale także jest bardzo źle widziane w CV. Dłuższa przerwa w zatrudnieniu może budzić podejrzliwość pracodawcy, dlatego - w razie potrzeby - warto jest obniżyć swoje oczekiwania. Zaakceptowanie niższego stanowiska lub pensji wymaga pokory, ale w długim terminie może zaprocentować.

Dbaj o hobby i przyjaciół

Niektórzy twierdzą, że szukanie pracy to też praca. Trzeba się angażować i rzetelnie wykonać codzienne obowiązki, ale we wszystkim wskazany jest umiar. - Tracąc pracę prawdopodobnie straciliśmy także codzienny kontakt z ludźmi. Trzeba go nadrobić spotkaniami ze znajomymi. Człowiek bez kontaktów towarzyskich może łatwo popaść
w wyobcowanie - uświadamia Krzysztof Inglot.

Jeśli to możliwe - nie zaniedbuj także swojego hobby. Pielęgnuj sfery życia, które chociaż na chwilę pomogą ci zapomnieć
o trudnej sytuacji zawodowej. Jeśli mimo trudności nie stracisz radości życia - szukanie pracy będzie dla ciebie tylko etapem, który prędzej, czy później się zakończy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.