Jarosław Gowin: Polska nauka do przebudowy

• Według ministra Gowina poprawa relacji nauki i biznesu to "jeden z warunków przyspieszenia tempa rozwoju gospodarczego.
• Minister nauki i szkolnictwa wyższego zapowiedział również stworzenie wdrożeniowej ścieżki kariery naukowej, która miałaby stanowić nowy model kariery naukowej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jarosław Gowin: Polska nauka do przebudowy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

13 maj 2016 18:41


Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin mówił podczas piątkowego VI Forum Młodych Przedsiębiorców, że jeżeli polska gospodarka ma rzeczywiście opierać się na osiągnięciach polskiej nauki, to ta nauka musi być bardzo głęboko przebudowana.

Nauka z biznesem pod rękę

Według ministra Gowina poprawa relacji nauki i biznesu to "jeden z warunków przyspieszenia tempa rozwoju gospodarczego.

"Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" to strategia zrównoważonego rozwoju gospodarczego kraju na najbliższe 25 lat. Zakłada on m.in. "mądre wzmocnienie industrializacji, czyli zwiększenie wytwórczości" oraz wsparcie dla eksportu. Plan kładzie też nacisk na cyfryzację kraju i rozwój innowacyjności.

"Traktuję plan premiera Morawieckiego jako plan główny naszego rządu i wszystkie pozostałe ministerstwa, w tym także resort, którym kieruję, muszą pełnić funkcję służebną wobec tego planu. (...) Teraz każde z ministerstw musi zrobić swoją nakładkę, musi się wpisać w ten plan" - powiedział Gowin.

Zachęty dla przedsiębiorców

Mówiąc o działaniach MNiSW, które mają pomóc w realizacji planu wicepremiera Mateusza Morawieckiego i jednocześnie przebudować polską naukę, wicepremier Gowin wymienił m.in. projekt nowelizacji ustawy o innowacyjności. "Upraszczamy rozmaite procedury i przede wszystkim stwarzamy zachęty dla przedsiębiorców, żeby inwestowali w obszar badań i rozwoju" - podkreślał Gowin. "To nie są jeszcze takie zachęty, które chcielibyśmy traktować jako docelowe, ale mają już znaczenie realne" - dodał.

Gowin odniósł się także do prac nad Białą Księgą Innowacyjności, w oparciu o którą na przełomie 2016 i 2017 roku ma zostać przygotowana nowa ustawa o innowacyjności.

Kolejnym obszarem, który zdaniem Gowina wymaga przebudowy, są instytuty badawcze. Minister nauki i szkolnictwa wyższego zapowiedział podzielenie tych instytucji na trzy kategorie. Pierwszą kategorię stanowiłyby instytuty dysponujące "imponującą infrastrukturą badawczą", mające konkurować z najlepszymi ośrodkami badawczymi w Europie, którym zostałby nadany status Narodowych Laboratoriów Badawczych. Jako przykład wicepremier podał Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku, które według niego przez 27 lat było "dramatycznie niedoinwestowane".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.