Jarosław Gowin: Nowa ustawa jest także szansą dla uczelni regionalnych

Przygotowywana ustawa reformująca system szkolnictwa wyższego nie jest zagrożeniem dla mniejszych i średnich uczelni - przekonywał w Zielonej Górze wicepremier Jarosław Gowin. Wziął tam udział w konferencji rektorów uczelni regionalnych i wysłuchał ich postulatów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jarosław Gowin: Nowa ustawa jest także szansą dla uczelni regionalnych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

13 lis 2017 22:36


• Gowin zapowiedział, że Polska potrzebuje uczelni kształcących na poziomie europejskim i światowego poziomu badań naukowych, ale do tego trzeba znacząco zwiększyć nakłady na szkolnictwo i naukę.

• Zapowiedział, że w sprawie algorytmu - będącego regulacją poza ustawą - ministerstwo przeprowadzi symulację, by sprawdzić potencjalne, negatywne skutki tego systemu finansowania dla uczelni średnich i małych.

"Jestem przekonany, że ta ustawa, odchodząca od negatywnych skutków nadmiernego umasowienia polskich uczelni, jest szansą także dla uczelni regionalnych. Uczelnie nie dzielą się na duże, średnie i małe. Nie dzielą się na metropolitalne i regionalne; dzielą się na dobre i mniej dobre. Mnie zależy na tym, żeby te dobre stawały się znakomitymi, a te mniej dobre - dobrymi" - powiedział na briefingu po konferencji wicepremier, minister nauki i szkolnictw wyższego Jarosław Gowin.

Zapewnił, że zasada zrównoważonego rozwoju poszczególnych uczelni na szczeblu regionalnym, jak i zrównoważonego rozwoju poszczególnych obszarów nauki, będzie przestrzegana przez rząd w każdym aspekcie.

Dodał, że z uwagi na uwarunkowania demograficzne i rynkowe z mapy akademickiej Polski zniknie część uczelni niepublicznych. Powiedział, że nie przewiduję, aby jakakolwiek uczelnia publiczna była zagrożona.

"Chociaż w ślad za Komisją Europejską podkreślamy, że pożądanym kierunkiem zmian wśród części uczelni byłaby konsolidacja - a więc nie znikanie, nie wchłanianie małej uczelni przez dużą, ale konsolidowanie uczelni o porównywalnych potencjałach. Do czasu, kiedy to dążenie do konsolidacji nie zostanie zaakceptowane przez środowisko akademickie, proponujemy inna formułę - formułę uczelni federacyjnych" - powiedział Gowin.

Gowin zapowiedział, że Polska potrzebuje uczelni kształcących na poziomie europejskim i światowego poziomu badań naukowych, ale do tego trzeba znacząco zwiększyć nakłady na szkolnictwo i naukę.

"Dzisiaj to jest zaledwie 0,44 proc. PKB. Do projektu ustawy dołączę kalendarz dochodzenia do takiego poziomu europejskiego. Europejski standard finansowania nauki to jest co najmniej 1 proc. Mówiąc krótko chciałbym, żeby do roku 2025 finansowanie nauki zostało podwojone" - zaznaczył Gowin.

Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Tadeusz Kuczyński ocenił, że to było bardzo ważne spotkanie dla przedstawicieli regionalnych uczelni; jedno z ostatnich spotkań konsultacyjnych przed wejściem nowej ustawy. Wyniki debaty z udziałem ministra Gowina ocenił jako satysfakcjonujące.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.