Japonia likwiduje kierunki humanistyczne i społeczne

0 0
Japonia likwiduje kierunki humanistyczne i społeczne
- Kierunki techniczne bardziej odpowiadają potrzebom naszego społeczeństwa - powiedział Hakubun Shimomura, japoński minister edukacji. /Fot. Youtube

Hakubun Shimomura, minister edukacji Japonii zachęca uczelnie wyższe do powzięcia kroków w celu zniesienia programów humanistycznych lub ich zmiany na kierunki techniczno-przyrodnicze.

W odpowiedzi na wezwanie japońskiego ministra edukacji, aby kształcenie wyższe lepiej odpowiadało potrzebom społeczeństwa, ponad dwadzieścia japońskich uniwersytetów ogłosiło, że ograniczą kierunki humanistyczne i społeczne.

Spośród 60 państwowych uczeni 17 wstrzymało rekrutację na te kierunki. Pozostałe likwidują fakultety. Z kolei Tokio i Kioto - dwie najważniejsze uczelnie Japonii - całkowicie odrzuciły wezwanie ministra - donosi "Times".

- Zamiast zgłębiać akademickie dyskursy, skupimy się na edukacji praktycznej, która lepiej odpowiada naszym potrzebom - powiedział w zeszłym roku Shinzo Abe, japoński premier, ubolewając nad brakiem postępów Japonii w dziedzinie nauk ścisłych.

Środowisko akademickie jest podzielone – część specjalistów uważa, że pomysł jest chybiony i wyraża „głębokie zaniepokojenie”. Co ciekawe, sam premier Kraju Kwitnącej Wiśni jest po studiach politologicznych. Takamitsu Sawa, rektor Uniwersytetu Shiga nazwał filozofię ministerstwa oburzającą, a jej przewodników określił mianem anty-intelektualistów.

 

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • Dobry krok? Sami inżynierowie, bez kadry zarządzającej, działu sprzedaży, księgowości, działu kreatywnego, itp.?
  • Dobry krok. Japonia przoduje w najnowszych technologiach i inżynierii. Nic dziwnego, że rezygnują ze studiów humanistycznych. Część z nich na pewno jest przydatna, ale niektóre są kompletną stratą czasu. Ja studiowałem logistykę na WSPiA w Lublinie, zaciągnąłem się do pracy w firmie produkcyjnej, najpierw jako magazynier, a po ukończeniu studiów i uzyskaniu tytułu inżyniera awansowałem na specjalistę i zarządzam magazynem zza biurka :) Także polecam studia techniczne, a nie jakieś filozoficzne bzdury, które nikomu na nic się nie przydadzą. Chyba, że lubiącym bujać w obłokach :)

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.