Jakie języki obce są najbardziej poszukiwane na rynku pracy?

Wrzesień i październik to okres wzmożonego ruchu w szkołach języków obcych. Polacy nadal najchętniej uczą się angielskiego, ale do łask wraca również niemiecki, który coraz częściej jest przepustką do znalezienia dobrze płatnej pracy za Odrą albo w naszym kraju, w firmie z niemieckim kapitałem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jakie języki obce są najbardziej poszukiwane na rynku pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: PolskieRadio.pl

1 paź 2017 18:24


• 84 procent uczniów podstawówek w Unii Europejskiej uczy się języków obcych. 5 procent z nich od małego przyswaja przynajmniej dwa języki, wynika z danych Eurostatu.

• Do najczęściej uczonego języka obcego należy angielski i znajomość tego języka jest potem najczęściej wymagana w naszej pracy - mówi Anna Częścik z Goldenline.pl.

- Z naszych analiz wynika, że znajomość języka obcego, przynajmniej jednego, jest dosyć istotna dla większości pracodawców. Większość ofert pracy ma wymóg znajomości języka angielskiego. Jak analizujemy, kogo szukają u nas rekruterzy przez wyszukiwarkę kandydatów, to też widać, że ponad połowa profili zawodowych ma zaznaczoną znajomość angielskiego. Na drugim miejscu plasuje się język niemiecki. Czasami nawet 1/3 ofert pracy potrafi mieć taki wymóg - wylicza rozmówczyni Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Na dalszych miejscach są francuski i rosyjski. I chociaż angielski pozostaje najchętniej wybieranym językiem obcym, to do łask wraca niemiecki. Aż 33 procent osób uczy się tego języka z myślą o pracy za Odrą, wyjaśnia Tomasz Pietrzak ze Szkoły Języka Niemieckiego Structura w Katowicach.

- Uczymy się, dlatego że chcemy wyjechać przede wszystkim. Zmiany, jakie zachodzą w tej chwili na rynku niemieckim czy francuskim, sprawiają, że zmieniają się także kierunki naszych wojaży zawodowych. Niemcy znowu stały się rynkiem atrakcyjnym, ale także rynkiem bardzo chłonnym. Polacy widzą, że znajomość języka niemieckiego opłaci się na rynku niemieckim. Tam pracownik z Polski, który zna język niemiecki, jest chętniej przyjmowany do pracy, ma szansę na lepsze stanowisko, na lepiej płatną pracę, stąd też ten ruch na kursach języka niemieckiego - wyjaśnia ekspert.

Niemieckiego uczą się osoby, które w Niemczech pracują fizycznie, przede wszystkim budowlańcy, ale również specjaliści, do których należą inżynierowie, lekarze czy informatycy.
Szukamy pracy w firmach z niemieckim kapitałem

Wyjazdy do pracy to jednak nie jedyny powód, dla którego uczymy się intensywniej niemieckiego. Aż 19 procent badanych kursantów jako powód podaje pracę lub chęć zatrudnienia się w firmie z niemieckim kapitałem w Polsce. A pracodawcy przychylniej patrzą na osoby, które znają język.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.