Jak odbiurokratyzować uczelnie? Resort nauki zbiera pomysły

0 0
Jak odbiurokratyzować uczelnie? Resort nauki zbiera pomysły
Zebrane uwagi mają pomóc w szybkiej nowelizacji dotyczących nauki i szkół wyższych. (fot. pixabay)

• Resort nauki prosi środowisko naukowe o pomoc w przygotowaniu szybkiej nowelizacji ustawy dot. uczelni.
• Ministerstwo zbiera pomysły, jak usunąć niepotrzebne obowiązki biurokratyczne nakładane na pracowników nauki.
• Nowe przepisy miałyby wejść w życie w październiku br.

Resort nauki zbiera uwagi środowiska akademickiego dotyczące przepisów, które nakładają na pracowników nauki niepotrzebną papierkową pracę. W czwartek (4 lutego) na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego uruchomiono prosty formularz, za pośrednictwem którego każdy może zgłosić swoje propozycje zmiany przepisów dotyczących szkolnictwa wyższego i nauki. Resort zbiera pomysły dotyczące deregulacji do 15 marca. Zebrane uwagi mają pomóc w szybkiej nowelizacji dotyczących nauki i szkół wyższych.

"Widzimy potrzebę upraszczania ustawy. Będziemy prowadzili te zmiany tak, by zaczęły obowiązywać od najbliższego roku akademickiego" - powiedział na czwartkowym spotkaniu z dziennikarzami minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Teresa Czerwińska zaznaczyła, że jej resort chce się na razie skoncentrować na szybkich zmianach, a nie na zmianach o charakterze fundamentalnym. Duże zmiany mają być ujęte w osobnym projekcie - nowej ustawie o szkolnictwie wyższym.

"Mamy nadzieję, że uczelnie - które przecież najlepiej wiedzą, gdzie obowiązek biurokratyczny je najbardziej uciska - będą swoje propozycje i uwagi zgłaszać" - wyjaśniła wiceminister. Podkreśliła, że mają to być propozycje konkretnych rozwiązań, a nie katalog życzeń. "Po zapoznaniu się z tymi uwagami chcemy sformułować propozycje działań - jak można w sposób precyzyjny, chirurgiczny obciążenia biurokratyczne zmniejszyć" - dodała.

"Do 30 proc. pewnych regulacji zarządzeń, regulaminów, rozporządzeń może być niepotrzebne z punktu widzenia efektywności funkcjonowania uczelni" - powiedziała Czerwińska.

Wiceminister jako przykład podała informacje zbierane w bazie POL-on. To zintegrowany system informacji o szkolnictwie wyższym, który wspiera pracę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Głównego Urzędu Statystycznego oraz Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów. Zdaniem wiceminister, nie wszystkie informacje, które uczelnie tam muszą wprowadzać, są niezbędne. "Wszystkie elementy, które się znajdują w POL-onie powinny być wykorzystywane, a nie tylko służyć do celów statystycznych" - powiedziała. Zaznaczyła, że statystyka jest potrzebna, ale nie powinna utrudniać funkcjonowania systemu.

Wiceminister nauki prof. Aleksander Bobko podał z kolei przykład niepotrzebnej biurokratyzacji związanej z działaniem Państwowej Komisji Akredytacyjnej. "Chcemy oddzielić ocenę formalną, którą mogą zrobić urzędnicy, od oceny eksperckiej, której miałaby dokonać Polska Komisja Akredytacyjna" - powiedział. Jarosław Gowin dodał z kolei, że działanie PKA powinno się opierać na działaniach mentorskich, być dla jednostek badawczych "pomocą, a nie cerberem".

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.