Ile kosztują studia i skąd wziąć na nie pieniądze?

0 0
Ile kosztują studia i skąd wziąć na nie pieniądze?
Pomocne w sfinansowaniu studiów może być też stypendium socjalne i naukowe (fot.pixabay.com)

Studia to ogromne wyzwanie finansowe zwłaszcza, gdy wybrana uczelnia  znajduje się poza miejscem zamieszkania. Jak najkorzystniej je sfinansować?

Maj to szczególny czas nie tylko dla młodzieży, która zdaje maturę, ale również dla ich rodziców. Ci zwykle nie tylko nerwowo trzymają kciuki, ale nierzadko martwią się już tym czy ich domowy budżet wytrzyma utrzymanie dziecka na studniach. Najlepszym wyjściem jest oczywiście wcześniejsze zgromadzenie odpowiednich oszczędności. Nie wszystkim się to jednak udało. Expander podpowiada jak wygospodarować środki na ten cel.

Studia to ogromne wyzwanie finansowe zwłaszcza w przypadku, gdy wybrana uczelnia nie znajduje się w pobliżu miejsca zamieszkania. Wiąże się to bowiem z wysokimi kosztami zakwaterowania przyszłego studenta lub jego codziennych dojazdów na zajęcia. Pokój w akademiku to wydatek ok. 300 zł – 400 zł miesięcznie.

Czytaj też: Ile za egzamin na studia?

Jeśli jednak nie uda się tam zdobyć miejsca i trzeba będzie wynająć mieszkanie to koszt jeszcze wzrośnie. Do tego dochodzą opłaty za komunikacje miejska, jedzenie, pomoce naukowe oraz przysłowiowe studenckie życie, czyli zabawa. Warto dodać, że to, ile łącznie wyda żak na comiesięczne utrzymanie w dużej mierze zależy miasta, w którym będzie się uczył oraz tego, jakie życie będzie prowadził. Rozsądnie można jednak przyjąć, że będzie to ok. 1200 zł, oczywiście pod warunkiem, że studia są bezpłatne. W przeciwnym razie za semestr nauki trzeba będzie jeszcze dodatkowo zapłacić od 1400 zł do nawet 7000 zł.

Oszczędności

Dochody wielu rodziców nie pozwalają na ponoszenie tak wysokich wydatków. Najlepszym sposobem sfinansowania studiów dziecka jest wcześniejsze zgromadzenie oszczędności. Dla par, których dzieci obecnie piszą maturę jest już na to oczywiście za późno. Ci, którzy posiadają syna lub córkę w młodszym wieku mogą jednak odłożyć pieniądze na ten cel nie nadwyrężając domowego budżetu.

Muszą jednak zacząć oszczędzanie odpowiednio wcześnie. Dla przykładu jeśli założymy, że chcemy zgromadzić 50 000 zł na ten cel, to zaczynając 5 lat przez maturą potomka musielibyśmy co miesiąc odkładać aż po 775 zł miesięcznie. Jeśli jednak zaczniemy np. 15 lat przed egzaminem dojrzałości dziecka, to wystarczy ok. 220 zł.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.