HCC: Ministerstwo zwiększa limity przyjęć na studia medyczne. Ale kto je sfinansuje?

• W Polsce na tysiąc mieszkańców przypada 2,2 lekarzy. To stanowczo za mało.
• Za mało młodych kształci się na kierunkach medycznych - w roku akademickim 2014/2015 było to 21 tys. osób, podczas gdy w Niemczech - 87 tys.
• Zwiększenie limitu przyjęć na kierunki medyczne o 20 proc. wcale nie jest takie proste. Chodzi o finansowanie kierunków.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

HCC: Ministerstwo zwiększa limity przyjęć na studia medyczne. Ale kto je sfinansuje?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

18 lut 2016 17:21


W Polsce zaczyna brakować lekarzy. Eksperci biją na alarm - trzeba kształcić więcej młodych ludzi na kierunkach medycznych. - Pamiętajmy, że medycyna jest jednym z kierunków regulowanych. Kształciliśmy tyle osób, ile nam dawano kształcić. Teraz zwiększono limity przyjęć na medycynę o 15-20 proc. Jednak to zwiększenie musi być związane ze wzrostem środków finansowych dla uczelni, dla której rosną też koszty - utrzymania środków, kadry naukowej - mówi Janusz Moryś, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych.

Jak podkreśla, roczny koszt kształcenia studenta to ok. 40-50 tys. zł, a cały cykl kształcenia wraz ze specjalizacją wynosi pół miliona złotych. - Budżet państwa finansuje 60 proc. kosztów ponoszonych przez uczelnię, resztę środków musimy pozyskać sami. Stąd studenci zaoczni i z zagranicy - wyjaśnia Moryś.

Z kolei Jan Duława, prorektor ds. nauki ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zwraca uwagę, że zwiększenie liczby studentów może obniżyć jakość studiów. Kadra wykładowców nie rośnie, a studentów przybywa.

W Polsce na tysiąc mieszkańców przypada 2,2 lekarzy i 5,5 pielęgniarek. W roku akademickim 2014/2015 na kierunkach medycznych w Polsce studiowało 21 tys. osób, podczas gdy w Niemczech liczba ta wynosiła 87 proc.

Artykuł powstał w oparciu o panel dyskusyjny "Kto nas będzie leczył? Przyszłość kadr medycznych w Polsce i na świecie", który odbył się podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.