HCC: Ministerstwo zwiększa limity przyjęć na studia medyczne. Ale kto je sfinansuje?

0 0
HCC: Ministerstwo zwiększa limity przyjęć na studia medyczne. Ale kto je sfinansuje?
Zwiększenie liczby studentów obniży jakość studiów? (fot. pixabay)

• W Polsce na tysiąc mieszkańców przypada 2,2 lekarzy. To stanowczo za mało.
• Za mało młodych kształci się na kierunkach medycznych - w roku akademickim 2014/2015 było to 21 tys. osób, podczas gdy w Niemczech - 87 tys.
• Zwiększenie limitu przyjęć na kierunki medyczne o 20 proc. wcale nie jest takie proste. Chodzi o finansowanie kierunków.

W Polsce zaczyna brakować lekarzy. Eksperci biją na alarm - trzeba kształcić więcej młodych ludzi na kierunkach medycznych. - Pamiętajmy, że medycyna jest jednym z kierunków regulowanych. Kształciliśmy tyle osób, ile nam dawano kształcić. Teraz zwiększono limity przyjęć na medycynę o 15-20 proc. Jednak to zwiększenie musi być związane ze wzrostem środków finansowych dla uczelni, dla której rosną też koszty - utrzymania środków, kadry naukowej - mówi Janusz Moryś, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych.

Jak podkreśla, roczny koszt kształcenia studenta to ok. 40-50 tys. zł, a cały cykl kształcenia wraz ze specjalizacją wynosi pół miliona złotych. - Budżet państwa finansuje 60 proc. kosztów ponoszonych przez uczelnię, resztę środków musimy pozyskać sami. Stąd studenci zaoczni i z zagranicy - wyjaśnia Moryś.

Z kolei Jan Duława, prorektor ds. nauki ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zwraca uwagę, że zwiększenie liczby studentów może obniżyć jakość studiów. Kadra wykładowców nie rośnie, a studentów przybywa.

W Polsce na tysiąc mieszkańców przypada 2,2 lekarzy i 5,5 pielęgniarek. W roku akademickim 2014/2015 na kierunkach medycznych w Polsce studiowało 21 tys. osób, podczas gdy w Niemczech liczba ta wynosiła 87 proc.

Artykuł powstał w oparciu o panel dyskusyjny "Kto nas będzie leczył? Przyszłość kadr medycznych w Polsce i na świecie", który odbył się podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.