Hanczarek: Jeśli sytuacja w szkolnictwie wyższym nie ulegnie zmianie, praca w trakcie studiów będzie koniecznością

- Wysokie bezrobocie wśród ludzi młodych wynika między innymi z niedostosowania edukacji do wymagań biznesu. Na rynku powstają nowe zawody, które nadal ciężko odnaleźć w ofercie edukacyjnej polskich uczelni – mówi Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Hanczarek: Jeśli sytuacja w szkolnictwie wyższym nie ulegnie zmianie, praca w trakcie studiów będzie koniecznością

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

23 wrz 2014 12:34


Dlatego też łączenie pracy ze studiowaniem to już nie wybór, a konieczność. Jeśli weźmie się również pod uwagę, że najliczniejszą grupę bezrobotnych w Polsce, bo aż 28,8 proc., stanowią osoby w wieku 24-35 lat (osoby młodsze, w wieku do 24 lat to 17,5 proc. wszystkich bezrobotnych) - rozpoczynanie pracy już w trakcie studiów wydaje się być koniecznością.

- Zdobywanie doświadczenia zawodowego podczas nauki, jest jednym z kluczowych elementów poprawy sytuacji studentów i absolwentów na rynku pracy. Jeśli sytuacja w szkolnictwie wyższym nie ulegnie zmianie, wkrótce dla wielu studentów, zwłaszcza kierunków humanistycznych, zdobywanie doświadczenia w trakcie studiów będzie jedyną alternatywą – wyjaśnia prezes Work Service.

Czytaj też: Na studiach zamiast na imprezę lepiej iść do pracy

Najwięcej ofert pracy dla studentów czeka w call center. W pracy na stanowisku telefonicznego doradcy klienta studenci mogą liczyć na wynagrodzenie od 12 zł do 16 zł brutto za godzinę. Zatrudnienie w call center umożliwia wypracowanie umiejętności, takich jak: praca w zespole, obsługa klienta (także w języku obcym), komunikatywność, czy praca pod presją czasu. Stale poszukiwani są także kandydaci do pracy w bankowości i finansach, gdzie podstawowym warunkiem zatrudniania jest znajomość języka obcego.

Czytaj też: "Dzwonię do pana, pani" to słynne słowa Janusza Weissa i dwóch milionów Polaków, którzy pracowali "na słuchawce"

Tu stawki wahają się od 12 zł jako referent czy doradca klienta, aż do 19 zł na stanowisku konsultanta ds. wsparcia działu finansowego, na którym wymagana jest znajomość języka angielskiego na poziomie zaawansowanym i kierunkowe studia. Praca w bankowości rozwija zdolności analitycznego myślenia i poszerza wiedzę z zakresu finansów. To umiejętności, które w wielu przypadkach mogą być podstawą do budowania dalszej kariery.

Gdzie szukać ofert pracy?

Wsparcia w poszukiwaniu pracy można szukać m.in. w Akademickim Biurze Karier. Głównym zadaniem tej organizacji jest pomoc studentom w wejściu na rynek pracy. Można w niej zaczerpnąć informacji o dostępnych szkoleniach, czy aktualnych ofertach pracy. Wiele firm szukających pracowników wśród studentów zamieszcza ogłoszenia tylko w takich instytucjach, dzięki czemu osoby młode znajdują oferty przygotowane specjalnie dla nich.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.