Gowin: Uniwersytet Warszawski liderem wśród polskich uczelni

0 0
Gowin: Uniwersytet Warszawski liderem wśród polskich uczelni
Jarosław Gowin (fot.mnisw.gov.pl)

• Ponad 40 tys. studentów Uniwersytetu Warszawskiego zaczęło w piątek nowy rok akademicki.
• Minister nauki podkreślił, że pozycję tej uczelni jako lidera potwierdzają rankingi i duża liczba zdobywanych grantów.

"Uczestniczę w inauguracji roku akademickiego najlepszej polskiej uczelni" - podkreślił w czasie inauguracji roku akademickiego na UW minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin. Dodał, że pozycja lidera UW potwierdzona jest nie tylko rankingami, ale również dużą liczbą uzyskanych grantów z różnych źródeł, w tym międzynarodowych. "Pod tym względem UW jest bezapelacyjnym liderem w Polsce" - podkreślił Gowin.

Podczas uroczystości wicepremier przyznał też, że finansowanie nauki w Polsce jest niskie - i zapewnił, że "zacznie się to zmieniać od przyszłego roku".

Inauguracji roku akademickiego na UW towarzyszą obchody 200-lecia założenia uczelni. Kulminacja obchodów nastąpi 19 listopada.

"Mam wewnętrzne przekonanie, że obchody 200-lecia pozwoliły nam - społeczności akademickiej, lepiej wzajemnie się poznać. Nie zatarły jednak istniejących barier i podziałów" - mówił rektor UW, prof. Marcin Pałys. Wyraził nadzieję, że w dalszej integracji naukowców pomocny będzie - realizowany od obecnego roku akademickiego - wieloletni planu rozwoju UW, wsparty przez rząd. W jego ramach latach 2016-2025 UW otrzyma z budżetu państwa około 1 mld złotych na realizację programu "Dobra inwestycja".

"To nie jest pomoc państwa, ale dobra inwestycja, która ma zwrócić się i zwróci się nam wszystkim" - ocenił.

Środki posłużą do sfinansowania modernizacji budynków - i działalności interdyscyplinarnych centrów badawczych oraz ośrodków edukacyjnych, eksperckich i szkoleniowych. "Program wieloletni jest kompleksowym programem przemiany uniwersytetu. Chcemy być uniwersytetem należącym do europejskiej czołówki i liczącym się w skali międzynarodowej" - dodał.

Uniwersytet Warszawski ma być uniwersytetem badawczym

Zgodnie z zapowiedziami rektora Uniwersytet Warszawski ma być uniwersytetem badawczym. Uczelnia ma prowadzić badania na najwyższym poziomie, i dzięki temu - świetnie kształcić studentów. "Jakość kształcenia wynika z doskonałości w nauce" - powiedział prof. Pałys. Przypomniał również słowa Arystotelesa, według którego doskonałość "nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem, bo jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy". "Doskonałość w nauce musi zatem stać się naszym nawykiem i uniwersytecką codziennością" - mówił rektor UW.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.