Gowin: Konkurencja mogłaby być dla uczelni bodźcem do doskonalenia się

0 0
Gowin: Konkurencja mogłaby być dla uczelni bodźcem do doskonalenia się
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (fot. nauka.gov.pl)

• Jednym z celów ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina jest to, by powołać w Polsce nowy typ uczelni: uczelnie badawcze kształcące elitarnie - na poziomie konkurencyjnym dla najlepszych uczelni europejskich.
• Zaznaczył, że według niego na takich uczelniach badawczych powinno być kształconych po 10-15 tys. studentów.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas inauguracji w niepublicznej szkole wyższej - Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie - zaznaczył, że jednym z jego celów jest to, by powołać w Polsce nowy typ uczelni: uczelnie badawcze kształcące elitarnie - na poziomie konkurencyjnym dla najlepszych uczelni europejskich. Zaznaczył, że według niego na takich uczelniach badawczych powinno być kształconych nie po 40-50 tys. studentów - bo teraz tyle studentów ma Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, ale raczej po 10-15 tys. studentów.

"Dzięki temu odciążona od nawału zajęć dydaktycznych kadra będzie mogła w większym stopniu skupić się na badaniach" - powiedział.

Czytaj też: Nowy rok akademicki 2016/2017 powinien stać innowacyjnością i współpracą uczelni z biznesem

Gowin przypomniał, że Polska zajmuje na świecie 24. miejsce, jeśli chodzi o poziom PKB, a 37. miejsce, jeśli chodzi o poziom finansowania nauki. Tymczasem - jak podkreślił, jeśli chodzi o osiągnięcia naukowe, Polska zajmuje aż 20. miejsce na świecie. "Widać, że mimo bardzo dużego zapóźnienia pod względem finansowania nauki, mamy ogromny potencjał naukowy. Trzeba ten potencjał dużo lepiej wykorzystywać" - powiedział.

"Dużym uczelniom publicznym wyszłoby na dobre, gdyby startowały w równej uczciwej, sprawiedliwej konkurencji z uczelniami niepublicznymi" - wyraził opinię Gowin. Wtedy, zdaniem ministra, "nie musielibyśmy się teraz czuć skonsternowani" faktem, że uczelnie takie jak Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet Jagielloński systematycznie spadają w rankingach światowych. W tym roku bowiem obie uczelnie spadły z czwartej do piątej setki w prestiżowym rankingu uczelni na świecie - tzw. rankingu szanghajskim. "Gdyby konkurencja była sprawiedliwa, byłaby silnym bodźcem dla całego sektora uczelni publicznych do tego, żeby się doskonalić" - powiedział.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.