Finansowanie oświaty: Resort edukacji ma konkretne plany wobec nauczycieli

Minister edukacji Anna Zalewska i wiceminister Marzenna Drab zaprezentowały projekt ustawy o finansowaniu oświaty.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Finansowanie oświaty: Resort edukacji ma konkretne plany wobec nauczycieli

PODZIEL SIĘ


Autor: MN

30 maj 2017 11:34


• W kwestii nauczycieli mówiono o pensum pedagoga, psychologa, logopedy, doradcy zawodowego i nauczyciela z zakresu pedagogiki specjalnej.

• Nauczyciele będę mieli obowiązkową ocenę pracy, ponadto resort chce skończyć z umowami „śmieciowymi”.

• Anna Zalewska z zainteresowaniem przyjęła proponowany przez Solidarność model wynagrodzenia nauczycieli.  

- Mieliśmy 17 tysięcy ofert pracy dla nauczycieli, teraz to jest 14 tysięcy, bo nauczyciele zwyczajnie z tych ofert korzystają – poinformowała Anna Zalewska na początku konferencji prasowej, przypominając tym samym, że kuratoria oświaty w poszczególnych województwach publikują informacje o miejscach pracy dla nauczycieli.

Dodała, że zakończono pierwszy etap prac zespołu powołanego przez ministra edukacji w listopadzie ubiegłego roku, na temat karty nauczyciela i ustawy o finansowaniu oświaty.

Wiceminister edukacji Marzenna Drab podczas konferencji poinformowała, że resort doprecyzuje zasady zatrudniania nauczycieli i skończy z umowami „śmieciowymi”.

Czytaj też: PO i ZNP przygotowały projekt ustawy przesuwający wejście w życie reformy oświaty o rok

Drab dodała, że tygodniowe pensum pedagoga, psychologa, logopedy, doradcy zawodowego wyniesie 22 godziny. Z kolei tygodniowe pensum nauczycieli z zakresu pedagogiki specjalnej wyniesie 20 godzin.

Ponadto, zwróciła uwagę, że wszyscy nauczyciele będą mieli obowiązkową ocenę pracy oraz że lekarz medycyny pracy będzie orzekał o potrzebie urlopu dla poratowania zdrowia dla nauczyciela.

- Nauczyciel rozpoczynający pracę w zawodzie będzie miał staż wynoszący rok i 9 miesięcy, pomiędzy kolejnymi etapami i stopniami awansu zawodowego z dwóch do trzech lat wydłużamy ten okres – mówiła Drab.

Czytaj też: Dochody uczelni to nie tylko czesne

W kwestii wynagradzania nauczycieli minister Anna Zalewska powiedziała: - Średnia wynagrodzenia uzależniona od średniej w przedsiębiorstwach jest interesującym rozwiązaniem zaproponowanym przez Solidarność i ono nam się również podoba. Samorządy nie są gotowe. Myślę, że będziemy o tym dyskutować w 2019 roku. Wtedy mamy jednoznaczność i przejrzystość, nie musimy się martwić o waloryzację czy wzrost wynagrodzeń.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Zofia 2017-05-30 18:10:06

Podobno będzie dodatek uznaniowy dla wyrózniajacych sie nauczycieli ---no i się zacznie !!!Będzie podobnie jak z dodatkiem motywacyjnym który w wielu szkołach dostają niestety przydupasy dyrektorów.No i kolejny pomysł na papierologię czyli jak nauczyciela odciągnąc od pracy jaką jest nauczanie - mianowicie obowiązkowe innowacje !!!!

Nauczyciel 2017-05-30 16:21:45

A co z dodatkiem za tytul doktora w szkole? Nic? Zadnego dodatku?