Filologia i weterynaria modna w Poznaniu

Filologia norweska i duńska miały największe wzięcie podczas tegorocznego naboru na nowy rok akademicki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na innych uczelniach publicznych w mieście oblegane były m.in. logistyka, weterynaria i kierunek lekarski.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Filologia i weterynaria modna w Poznaniu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

17 lip 2014 16:49


Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza (UAM) o każde miejsce na filologii norweskiej starało się 28 osób, na filologii duńskiej 13 osób, zaś na lingwistyce stosowanej ponad siedem osób. Również ponad siedem osób walczyło o miejsce na reżyserii dźwięku.

Studia na katedrze skandynawistyki cieszą się ogromnym powodzeniem od wielu lat. "Nigdy nie mieliśmy kłopotów z naborem. Przyszłych studentów przyciąga egzotyczność naszych kierunków. Poznań jest jedynym ośrodkiem w kraju, w którym oferowane są wszystkie języki skandynawskie" - powiedział kierownik katedry Grzegorz Skommer.

Najwięcej osób, ponad 1,5 tys., zgłosiło się na prawo, ponad 1,4 tys. - na psychologię, 1,1 tys. - filologię angielską.

Jak poinformował Przemysław Stanula z biura prasowego uczelni, w rekrutacji 2014/2015 na studia I stopnia oraz jednolite magisterskie w trybie stacjonarnym zgłosiło się ponad 23 tys. kandydatów. Przygotowano dla nich 8,8 tys. miejsc. W sumie w rekrutacji uczestniczyło 30 tys. kandydatów. UAM przygotował dla kandydatów wszystkich stopni i rodzajów studiów łącznie 23,2 tys. miejsc. Uczelnia oferuje kandydatom w nowym roku akademickim 67 kierunków studiów.

Czytaj też: Kolejne uczelnie zdradzają jak przebiegają rekrutacje

Wśród nowych kierunków studiów są: humanistyka w szkole - polonistyczno-historyczne studia nauczycielskie, polonistyka w kontekstach kultury oraz zarządzanie środowiskiem. Nowymi specjalnościami są m.in. chemia sądowa oraz profilaktyka i interwencja kryzysowa.

Iwona Cieślik z Uniwersytetu Ekonomicznego podała, że najwięcej kandydatów uczelnia odnotowała na kierunkach: prawno-ekonomicznym - 6 osób na miejsce, finanse i rachunkowość - ponad 5 kandydatów na miejsce.

Na rok akademicki 2014/2015 na I stopień studiów stacjonarnych zgłosiło się 6,2 tys. kandydatów na 2100 miejsc. W tym roku na Wydziale Zarządzania powstała specjalność: operacje finansowe funduszy inwestycyjnych.

"Jednym z najszybciej rozwijających się działów w sektorze finansowym w Polsce są globalne centra międzynarodowych operacji finansowych. Żaden z polskich uniwersytetów nie przygotowuje do pracy w takich miejscach. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu podjął to wyzwanie" - podała Iwona Cieślik.

Przyszli studenci Politechniki Poznańskiej (PP) chcą studiować m.in. logistykę i inżynierię biomedyczną. Każdym miejscem na tych kierunkach zainteresowanych było ponad 12 osób. Ponad 10 kandydatów walczyło o miejsce na kierunku inżynieria materiałowa.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.