Fach w ręku, to praca w kieszeni

Fach w ręku, to praca w kieszeni. Wiedzą o tym: Patryk, spawacz z Piekar Śląskich, Magda z Będzina, która skończyła kurs kelnerski i Jakub z Bielska-Białej – wkrótce rozpocznie kurs szybowcowy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Fach w ręku, to praca w kieszeni

PODZIEL SIĘ


Autor: GK

28 cze 2013 12:54


Trójka ta, spośród blisko 9 tys. uczniów w woj. śląskim już skorzystała z oferty projektu „Mam zawód - mam pracę w regionie".

Za 72 mln zł, samorząd woj. śląskiego, śląski kurator oświaty wspólnie z 30 powiatami i miastami na prawach powiatu realizują liczne działania, które mają poprawić jakość oraz podnieść prestiż szkolnictwa zawodowego.

- Wspieramy i promujemy szkolnictwo zawodowe, ponieważ to dobry sposób na zaplanowanie kariery zawodowej. Jak pokazują dane urzędów pracy, najwięcej ofert zatrudnienia skierowanych jest do osób z wykształceniem zawodowym. Na liście profesji, w których brakuje rąk do pracy są: monterzy, spawacze, operatorzy i budowlańcy - tłumaczy Barbara Szafir, zastępczyni dyrektora Wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego.

Łącznie, do końca sierpnia 2014 roku, pomoc trafi do ponad 14. tys. uczniów. Do końca bieżącego roku szkolnego do projektu zakwalifikowało się już ponad 11 tys. młodych osób.

Jakub Kowalczyk, uczeń na kierunku technik mechanik lotniczy w Zespole Szkół Technicznych i Handlowych w Bielsku-Białej skończył już grupowe i indywidualne doradztwo zawodowe. Przed nim wybór kursu.

- Najchętniej wziąłbym udział w kursie szybowcowym, bo dzięki temu będę mógł robić to, co kocham - czyli latać. Chcę też nauczyć się obsługi wózka widłowego - opowiada.

Podobnie jak inni uczestnicy projektu, ma do wyboru m.in. kursy: AutoCAD, ECDL, SEP, grafiki komputerowej, projektowania stron www, prawa jazdy kat. B, księgowości, obsługi kasy fiskalnej, spawania TIG/MAG, CNC, wizażu, pilota wycieczek, języków obcych czy carvingu.

Projekt oferuje również dodatkowe zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne, a także praktyki i staże u pracodawców. Uczestnicy projektu mogą również korzystać z kursów online dostępnych na platformie e-learningowej.

Jednym z ok. 1,5 tys. uczniów, którzy już ukończyli kursy dostępne w ramach projektu jest Magda Filik z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi. W tym roku kończy naukę.

- Już wiem jak zaprezentować się pracodawcy, a konkretne umiejętności zdobyte na kursach są dodatkowym atutem podczas poszukiwania pracy. Dzięki temu jeszcze podczas nauki pracowałam w weekendy - opowiada Magda.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.