Experiential learning, coaching, czyli trendy na 2013 rok

0 0
Experiential learning, coaching, czyli trendy na 2013 rok

Jakie trendy w rozwoju pracowników będą obowiązywały w 2013 roku? House of skills przygotował listę dziesięciu. Pierwszy z nich brzmi - mniej szkoleń, więcej interwencji doradczo-rozwojowych.

Ostatnie lata obfitowały w masowe programy szkoleniowe zorientowane na uzupełnianie i rozwój podstawowych umiejętności menedżerskich, specjalistycznych biznesowych i miękkich.

Dofinansowane ze środków EFS programy szkoleniowe umożliwiały uzupełnianie luk rozwojowych spowodowanych niedopasowaniem systemu edukacji formalnej do rynku pracy i potrzeb pracodawców.

Wiele firm wykorzystało szansę, jaką dawały programy europejskie - dzięki niewielkiemu finansowemu udziałowi własnemu stać je było na takie działania. W rezultacie wzrosła efektywność pracowników i poprawiły się ich umiejętności bazowe - zauważa house of skills.

Można się więc spodziewać, że ze względu na nadpodaż oferty i kurczące się środki europejskie część firm prowadzących szkolenia w zakresie potrzeb podstawowych będzie walczyć o klienta za pomocą obniżania cen.

Inne, które powstały jedynie dzięki środkom europejskim, wycofają się z rynku lub upadną. Szkolenia standardowe będą dostępne na rynku komercyjnym za coraz niższą cenę, choć ze względu na doświadczenie klientów w realizacji szkoleń dofinansowanych oraz inne potrzeby biznesowe niekoniecznie będą to szkolenia przez nich rzeczywiście pożądane i kupowane.

Ograniczone budżety klientów będą skutkować gotowością do zakupu jedynie takich rozwiązań, które odnoszą się do konkretnych wyzwań biznesowych. Nie cena, lecz zdolność do rozwiązania problemu coraz częściej będzie decydować o wyborze firmy i programu szkoleniowego (bez względu na jego formę).

Opisane zjawiska są charakterystyczne nie tylko dla naszego rynku - w badaniach przeprowadzonych przez Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD) respondenci zadeklarowali rosnącą potrzebę silniejszej integracji szkoleń i programów rozwojowych z konkretnymi potrzebami i strategią organizacji.

Badanie przeprowadzono na próbie 765 brytyjskich pracowników HR). Kolejnym trendem ma być dojrzewanie rynku szkoleniowo-doradczego.

Finansowanie EFS nie tylko pomogło w powstaniu i funkcjonowaniu wielu nowych firm szkoleniowych, ale umożliwiło także stopniowe osiąganie dojrzałości przez rynek doradczo-szkoleniowy.

Konkurencja cenowa między firmami będzie coraz intensywniejsza. Nie oznacza to jednak, że rynek oferuje jednolite usługi. Doświadczenie zdobyte w pracy z klientami w ciągu ostatnich lat, w połączeniu ze wsparciem finansowym EFS, pozwoliło poszerzyć i urozmaicić ofertę szkoleniową.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.