Egazaminy adwokackie i radcowskie w porządku, gorzej z komorniczymi

0 0
Egazaminy adwokackie i radcowskie w porządku, gorzej z komorniczymi

Zdawalność w egzaminach na aplikacje: adwokacką i radcowską okazała się zbliżona do zeszłorocznej; w przypadku adwokackiej wyniosła 54 proc. zaś radcowskiej 46 proc. - poinformował resort sprawiedliwości na podstawie wstępnych wyników.

Zdawalność na aplikację notarialną wyniosła 44 proc., zaś na aplikację komorniczą ok. 34 proc. Pełne i ostateczne wyniki - jak zapowiada MS - powinny być znane do 1 października.

28 września ponad 10 tys. osób przystąpiło do państwowych egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą. Egzaminy odbyły się w 24 miastach w Polsce. Spośród 10 108 osób, które zgłosiły się do tegorocznych egzaminów, najwięcej - 4 885 osób - zgłosiło się na aplikację radcowską. Na aplikację adwokacką zgłosiło się 3 845 kandydatów, notarialną - 820, zaś komorniczą 558.

Czytaj też: Zmiany w dyscyplinarkach adwokatów i radców

Jak poinformowała dyrektor departamentu zawodów prawniczych i dostępu do pomocy prawnej resortu sprawiedliwości Iwona Kujawa, nieoficjalne informacje o rezultatach egzaminów pochodzą z 24 spośród 29 komisji przeprowadzających egzaminy na aplikację adwokacką i 23 spośród 26 komisji zajmujących się aplikacją radcowską.

"Wyniki te zadowalają, one pozwalają samorządom prawniczym na zaplanowanie szkoleń. Są też sygnałem dla studentów, jaki poziom oczekiwań im się stawia, żeby w przyszłości rozpoczęli aplikację" - powiedziała Kujawa.

Czytaj też: Może zabraknąć pracy dla adwokatów

Z kolei egzaminy na aplikację notarialną przeprowadzało sześć komisji, zaś komorniczą - siedem. Według uzyskanych dotychczas informacji w przypadku egzaminu na aplikację notarialną zdało 350 osób, zaś komorniczą 181.

"Zdawalność na aplikację komorniczą jest znacznie niższa niż w latach ubiegłych. Zmieniły się jednak przepisy dotyczące naboru na tę aplikację, bo m.in. uprzednio wystarczyło 90 punktów, aby zdać egzamin, a teraz trzeba było uzyskać 100, tak jak w przypadku pozostałych zawodów prawniczych" - zaznaczyła Kujawa.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.