EEC 2016, Tovmasyan: Nie możemy kształcić kadr dla innych państw

Kluczowym elementem dla systemu emerytalnego jest rynek pracy. Pojawiają się obawy, że w przyszłości zabraknie młodych, którzy będą pracować na emerytury dla starszych. Dlatego też trzeba zatrzymać młodych w kraju. By tego dokonać warto wesprzeć system edukacji. To od niego zależą umiejętności osób, które wchodzą na rynek pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

EEC 2016, Tovmasyan: Nie możemy kształcić kadr dla innych państw

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

19 maj 2016 12:05


Według Grzegorza Chłopka, prezesa Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne Polska w pewnym momencie zaniedbała szkolnictwo zawodowe na rzecz szkolnictwa wyższego.

- W Szwajcarii na przykład liczba studentów, których wspiera państwo jest ograniczona. Jeśli ktoś, kto pragnie iść na studia przekracza wyznaczoną liczbę – nie może liczyć na pomoc – mówi Chłopek.

Z kolei w Niemczech już w szkole średniej, inwestuje się w przyszłych pracowników. Przykładowo kolejarz dwa dni spędza w szkole, a trzy dni zdobywa doświadczenie u konkretnego pracodawcy - mówi Chłopek. - Od samego początku społeczeństwo przesiąka etosem pracy – dodaje.

Czytaj też: Polski nie stać na kształcenie pielęgniarek dla bogatych krajów

Petros Tovmasyan, członek rady nadzorczej Klubu Jagiellońskiego zwraca uwagę, że państwo finansuje edukację, nie wymagając nic w zamian. A to błąd. W Stanach Zjednoczonych państwo wspiera finansowo studentów, ale po ukończeniu studiów muszą przez kilka lat pracować w kraju - „odrobić” możliwość bezpłatnej edukacji. Gdy ktoś przez 5 lat pozostaje w kraju, są większe szanse na to, że nie wyjedzie za granicę – komentuje Tovmasyan.

Tovmasyan podkreśla, że nie możemy kształcić kadr dla innych państw. Tak dzieje się w przypadku pielęgniarek, które emigrują np. do Norwegii. A koszt ich edukacji jest niemały.

Artykuł powstał podczas panelu „Demografia i rynek pracy w Europie”, który odbył się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.