Dzień Edukacji Narodowej: Matematyka i język polski. Tych przedmiotów uczą najbardziej popularni nauczyciele

Pasjonat z niestandardowym podejściem do przedmiotu i poczuciem humoru - tak prezentuje się idealny nauczyciel. Co ciekawe, wcale nie musi uczyć “luźnego” przedmiotu - wręcz przeciwnie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dzień Edukacji Narodowej: Matematyka i język polski. Tych przedmiotów uczą najbardziej popularni nauczyciele

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

13 paź 2017 13:23


• Nowy raport Brainly pokazuje zupełnie inne oblicze nauczycieli w oczach uczniów.

• Ulubiony nauczyciel to nie taki, który niewiele wymaga i pozwala na dużo.

• Dla uczniów liczy się poczucie humoru i pasja do nauczanego przedmiotu.

Jak pokazuje najnowsze badanie przeprowadzone wśród uczniów przez Brainly - internetową sieć edukacyjną - liczy się przede wszystkim poczucie humoru (prawie 20 proc. ankietowanych). Na drugim miejscu wśród cech idealnego nauczyciela znalazła się pasja do nauczanego przedmiotu (17 proc.), a następnie umiejętność przekazywania wiedzy w niestandardowy sposób (16 proc.). Rzeczą drugorzędną okazują się być częste wyjścia poza szkołę, które wydawać by się mogło, że zawsze były świetną okazją do uniknięcia siedzenia na lekcji.

Nauczyciel zaraża pasją

Sympatia do nauczyciela ma ogromny wpływ na to, jakie uczeń ma podejście do danego przedmiotu. Aż 65 proc. uczniów utrzymuje, że nauczyciel, którego lubią, sprawił, że interesują się danym przedmiotem bardziej niż innymi. Prawie 36 proc. uczniów twierdzi, że stara się mocniej na lekcjach z ulubionym nauczycielem, a jedna czwarta ma zawsze odrobioną pracę domową. Taka osoba jest też w stanie przekonać uczniów do nadprogramowych zajęć. Ponad połowa z nich chciałaby uczęszczać na dodatkowe zajęcia z danego przedmiotu.

- To, czy uczniowie lubią nauczyciela, czy nie, ma ogromne przełożenie na ich stosunek do zajęć. Osoba ze złym podejściem do młodzieży może ich wręcz kompletnie zniechęcić do nauki, co w wielu przypadkach kończy się zmarnowanym potencjałem. Dobry nauczyciel jest w stanie nawet skłonić do poszerzania wiedzy na własną rękę. Uczniowie nie boją się zadawać pytań, radzą sobie znacznie lepiej i mają wyższe oceny, bo bardziej się przykładają, a nie dlatego, że ktoś ich faworyzuje - mówi Anna Sieroń z Brainly.

Najbardziej popularni nauczyciele

A jakich przedmiotów uczą nauczyciele, którzy cieszą się największą popularnością? Wbrew powszechnemu wyobrażeniu to wcale nie W-F ani przedmioty “luźne”, takie jak muzyka czy plastyka. Wśród uczniów króluje... matematyka. Ponad 17 proc. dzieci zapytanych o przedmiot, którego uczy ulubiony nauczyciel, wskazuje właśnie na nią.

W rankingu zaraz po królowej nauk znalazł się język polski (12 proc.), a na trzecim miejscu uplasował się język obcy (prawie 11 proc.). Z kolei wiele do poprawy mają nauczyciele fizyki i geografii. Na każdy z tych przedmiotów wskazuje tylko po 3 proc. uczniów.

- Jak się okazuje, nawet nauki ścisłe mogą być lubiane, o ile uczy ich nauczyciel z odpowiednim podejściem do uczniów. To udowadnia, że warto pracować nad relacjami z dziećmi i szukać indywidualnego sposobu na komunikację z nimi, zamiast skupiać się tylko na zadaniach i sztywnym realizowaniu podstawy programowej - komentuje Anna Sieroń.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.