Dualne kształcenie nadzieją dla młodych na pracę. UE angażuje w nie biznes

0 0
Dualne kształcenie nadzieją dla młodych na pracę. UE angażuje w nie biznes
UE chce rozpromować system dualnego kształcenia wśród przedsiębiorców/ fot. fotolia

Rozpowszechnienie systemu dualnego kształcenia nie powiedzie się bez zaangażowania przedsiębiorców. Dlatego UE stworzy narzędzie ewaluacyjne, które pozwoli pracodawcy zmierzyć wartość kapitału ludzkiego, a przy okazji dostrzec korzyści płynące z przyjmowania praktykantów.

Według najnowszych danych Eurostatu, bezrobocie wśród młodych (do 25 roku życia) Europejczyków wciąż jest bardzo wysokie – w październiku 2014 roku wynosiło 21,6 proc. Wielu z nich, mimo ambicji i dobrego wykształcenia, nie potrafi odnaleźć się na rynku pracy.

Wiedza, którą wynoszą ze szkoły, albo raczej brak umiejętności jej wykorzystania, nie pozwala im na podjęcie pracy zarobkowej. W efekcie młodzi ludzie jeszcze przez długi czas po zakończeniu edukacji, nie są w stanie się usamodzielnić.

Czytaj też: Na Śląsku rusza dualny system kształcenia. Uczniowie fach zdobędą u pracodawców

Unia Europejska próbuje uzdrowić tę sytuację. Jednym z elementów opracowanej przez Komisję Europejską strategii „Rethinking Education” (nowe podejście do edukacji) jest popularyzacja systemu dualnej edukacji – student równolegle uczy się teorii i praktyki, spędzając część czasu w zakładzie pracy.

Pracując, nabywa zawodowych kwalifikacji i bezcennej wiedzy praktycznej, która zaprocentuje w przyszłości, kiedy będzie szukał stałego zatrudnienia. Pozytywne wyniki wdrożenia takiego systemu możemy obserwować m.in. w Niemczech, gdzie 88 proc. edukacji zawodowej odbywa się w systemie dualnym, a stopa bezrobocia wśród młodych utrzymuje się na poziomie 7,7 proc.

Dla porównania w Polsce 14 proc. edukacji zawodowej jest realizowane w systemie dualnym i stopa bezrobocia wśród młodych wynosi 23,4 proc., a w Hiszpanii 5 proc. edukacji zawodowej odbywa się w systemie dualnym, a stopa bezrobocia wśród młodych pozostaje na poziomie 53,5 proc. I choć edukacja dualna nie jest jedynym czynnikiem decydującym o wielkości bezrobocia absolwentów, o pozytywnych wynikach wprowadzenia tego rozwiązania w niektórych krajach (m.in. właśnie w Niemczech), mówi się od dawna.

Jednym z podstawowych warunków efektywnego wprowadzenia dualnego systemu kształcenia jest zaangażowanie przedsiębiorców, którzy pomogą w edukacji młodych. Chodzi o stworzenie realnych miejsc pracy i faktyczną kontrolowaną naukę zawodu, przynoszącą korzyści zarówno gospodarce, studentom jak i samym przedsiębiorcom.

Czytaj też: Wicepremier Piechociński: Chcemy rozwijać kształcenie zawodowe

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.