Dualne kształcenie nadzieją dla młodych na pracę. UE angażuje w nie biznes

Rozpowszechnienie systemu dualnego kształcenia nie powiedzie się bez zaangażowania przedsiębiorców. Dlatego UE stworzy narzędzie ewaluacyjne, które pozwoli pracodawcy zmierzyć wartość kapitału ludzkiego, a przy okazji dostrzec korzyści płynące z przyjmowania praktykantów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dualne kształcenie nadzieją dla młodych na pracę. UE angażuje w nie biznes

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

23 sty 2015 14:24


Według najnowszych danych Eurostatu, bezrobocie wśród młodych (do 25 roku życia) Europejczyków wciąż jest bardzo wysokie – w październiku 2014 roku wynosiło 21,6 proc. Wielu z nich, mimo ambicji i dobrego wykształcenia, nie potrafi odnaleźć się na rynku pracy.

Wiedza, którą wynoszą ze szkoły, albo raczej brak umiejętności jej wykorzystania, nie pozwala im na podjęcie pracy zarobkowej. W efekcie młodzi ludzie jeszcze przez długi czas po zakończeniu edukacji, nie są w stanie się usamodzielnić.

Czytaj też: Na Śląsku rusza dualny system kształcenia. Uczniowie fach zdobędą u pracodawców

Unia Europejska próbuje uzdrowić tę sytuację. Jednym z elementów opracowanej przez Komisję Europejską strategii „Rethinking Education” (nowe podejście do edukacji) jest popularyzacja systemu dualnej edukacji – student równolegle uczy się teorii i praktyki, spędzając część czasu w zakładzie pracy.

Pracując, nabywa zawodowych kwalifikacji i bezcennej wiedzy praktycznej, która zaprocentuje w przyszłości, kiedy będzie szukał stałego zatrudnienia. Pozytywne wyniki wdrożenia takiego systemu możemy obserwować m.in. w Niemczech, gdzie 88 proc. edukacji zawodowej odbywa się w systemie dualnym, a stopa bezrobocia wśród młodych utrzymuje się na poziomie 7,7 proc.

Dla porównania w Polsce 14 proc. edukacji zawodowej jest realizowane w systemie dualnym i stopa bezrobocia wśród młodych wynosi 23,4 proc., a w Hiszpanii 5 proc. edukacji zawodowej odbywa się w systemie dualnym, a stopa bezrobocia wśród młodych pozostaje na poziomie 53,5 proc. I choć edukacja dualna nie jest jedynym czynnikiem decydującym o wielkości bezrobocia absolwentów, o pozytywnych wynikach wprowadzenia tego rozwiązania w niektórych krajach (m.in. właśnie w Niemczech), mówi się od dawna.

Jednym z podstawowych warunków efektywnego wprowadzenia dualnego systemu kształcenia jest zaangażowanie przedsiębiorców, którzy pomogą w edukacji młodych. Chodzi o stworzenie realnych miejsc pracy i faktyczną kontrolowaną naukę zawodu, przynoszącą korzyści zarówno gospodarce, studentom jak i samym przedsiębiorcom.

Czytaj też: Wicepremier Piechociński: Chcemy rozwijać kształcenie zawodowe

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.