Drugie studia bez opłat

Od nowego roku akademickiego studenci będą mogli studiować bezpłatnie na wielu kierunkach, a wynalazcy z uczelni będą mieli więcej do powiedzenia przy urynkawianiu innowacji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Drugie studia bez opłat

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

30 wrz 2014 10:23


1 października wchodzą w życie najważniejsze przepisy noweli ustawy o uczelniach.

Nowe przepisy ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym mają m.in. ułatwić dostęp do studiów osobom dojrzałym, zmobilizować uczelnie do prowadzenia studiów o coraz lepszej jakości, a także pomóc uczelniom w radzeniu sobie z niżem demograficznym. Jednym z celów nowelizacji jest też doprecyzowanie i poprawienie niektórych zapisów, które wprowadzono wcześniej - m.in. w nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z 2011 r.

Czytaj też: Lepszy dojrzały student, niż żaden

Do nowelizacji pozytywnie odnosi się środowisko naukowe - zarówno przedstawiciele Parlamentu Studentów RP, jak i Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. "Są tam rozwiązania, które pomogą skuteczniej funkcjonować szkołom wyższym" - komentował w rozmowie z PAP przewodniczący KRASP prof. Wiesław Banyś. Z kolei przewodniczący Parlamentu Studentów RP Piotr Mueller zaznaczał, że w noweli zawarto wiele zapisów, które satysfakcjonują studentów.

W nowelizacji m.in. wycofano zapisy o opłatach za drugi i kolejne kierunki studiów. Z opłat zwolnieni będą już studenci, którzy podjęli drugi kierunek studiów w roku akademickim 2013/2014.

Zlikwidowanie tych opłat miało związek z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z czerwca br. Inną zmianą, na którą czekali studenci są nowe zapisy dotyczące umowy student-uczelnia - szkole wyższej nie wolno będzie pobierać od studenta opłat, których w dokumencie takim nie wyszczególniono. Inną zmianą jest to, że stypendia przyznawane studentom przez organizacje pozarządowe nie będą wliczane do dochodu podczas ubiegania się o stypendium socjalne w uczelni.

Zmieniają się też przepisy dotyczące komercjalizacji wyników badań naukowych wypracowanych m.in. podczas realizacji grantu Narodowego Centrum Nauki. Badacz, który zechce skomercjalizować swoje rozwiązanie, będzie mógł wspólnie z zatrudniającą go uczelnią publiczną czy instytutem badawczym wypracować ścieżkę komercjalizacji.

Jeśli nie dojdzie do porozumienia, pierwszeństwo w wykorzystaniu pomysłu ma uczelnia, jeśli z prawa tego nie skorzysta w ciągu trzech miesięcy, komercjalizacji będzie mógł się podjąć wynalazca. Nowe przepisy dotyczą innowacji, które opracowano po 30 września 2014 r.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.