Dostali stypendia, dzięki którym wkroczą na rynek pracy

Pół setki studentów odebrało dyplomy udziału w 13. edycji Programu Stypendiów Pomostowych. Stypendia przyznano łącznie 1230 młodym ludziom z małych miejscowości. Mają im pomóc w podjęciu lub kontynuowaniu studiów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dostali stypendia, dzięki którym wkroczą na rynek pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

17 lis 2014 13:38


- Gdyby nie tego rodzaju inicjatywa, jak ten fundusz, jak to stypendialne wsparcie koalicji ludzi dobrych serc, to wiele osób najzdolniejszych, które nie miały szczęścia urodzić się w rodzinach odpowiednio dostatnich, bramę akademickiej kariery miałyby zamkniętą - podkreślał doradca Prezydenta RP, prof. Tomasz Nałęcz podczas piątkowej inauguracji 13. edycji programu.

Czytaj też: W Łodzi posypały się stypendia. Dla studentów i doktorantów

W obecnym roku akademickim stypendia i możliwość udziału w warsztatach oraz stażach otrzymało 1230 studentów i doktorantów, z czego 811 studentów dostało stypendia na I rok.

Stypendia pomostowe skierowane są do ambitnych i zdolnych maturzystów z małych miejscowości, pochodzących z niezamożnych rodzin, którzy chcą kontynuować naukę na wyższych uczelniach.

Program ma ułatwiać młodzieży podjęcie studiów poprzez ufundowanie stypendiów na I rok studiów i wsparcie podczas dalszej edukacji akademickiej.

Czytaj też: Stypendia dla doktorantów współpracujących z biznesem

O stypendia w wysokości 500 zł miesięcznie mogą się ubiegać maturzyści osiągający bardzo dobre wyniki w nauce i spełniający jeden z czterech warunków: pochodzą z rodziny byłego pracownika PGR, są finalistami olimpiad przedmiotowych w szkole ponadgimnazjalnej, są wychowankami rodziny zastępczej lub państwowego domu dziecka lub mają rekomendację lokalnej organizacji pozarządowej.

W ciągu 13 lat Program Stypendiów Pomostowych przekształcił się w rozbudowany system, w ramach którego przyznawanych jest sześć różnych stypendiów: na I rok studiów, na kolejne lata, stypendia językowe, stypendia umożliwiające odbycie części studiów za granicą, staży za granicą i w kraju oraz stypendia doktoranckie.

- Doczekaliśmy się już 57 doktorantów, z których aż 14 uzyskało tytuł doktora - podkreśla prezes PAFW, Jerzy Koźmiński.

Czytaj też: Studia za granicą zmniejszają bezrobocie

- Z powodu trudnej sytuacji materialnej blisko połowa naszych stypendystów nie zdecydowałaby się na przekroczenie progu uczelni, gdyby nie perspektywa uzyskania stypendium pomostowego - dodał Koźmiński, powołując się na wyniki internetowych badań prowadzonych wśród stypendystów.

Całość czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.