Dodatkowe kursy rozwiązaniem problemów absolwentów szkół górniczych

Według dyrektorów szkół zawodowych, które kształcą w zawodach górniczych, ukończenie m.in. krótkich kursów, np. obsługi wózków widłowych, koparko-ładowarek, spycharek, pomogłoby uczniom w znalezieniu pracy - wynika z najnowszej ankiety WUP w Katowicach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dodatkowe kursy rozwiązaniem problemów absolwentów szkół górniczych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

20 lut 2015 18:18


W przeprowadzonej przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach ankiecie, pytania skierowano do 43 szkół zawodowych (zasadniczych szkół zawodowych i techników) w województwie śląskim, które kształcą w zawodach górniczych. Jak poinformował w piątek PAP dyrektor WUP Grzegorz Sikorski, na ankietę odpowiedziało 69 proc. szkół.

Szkoły te kształcą głównie w zawodach: górnik eksploatacji podziemnej, technik górnictwa podziemnego oraz w zawodach wykorzystywanych w górnictwie: technik mechanik, technik mechatronik, elektryk, ślusarz.

Ze wstępnych informacji WUP wynika, że w tym roku naukę w klasach górniczych zakończy ok. 1 tys. osób. "Mimo że szkoły informowały w ankiecie, że są gwarancje zatrudnienia dla ponad połowy uczniów, to po wstępnej weryfikacji okazało się, że nie odzwierciedlają one obecnej sytuacji w górnictwie - a wspomniane przez szkoły gwarancje są raczej rodzajem deklaracji spółek węglowych. Dlatego tę kwestię musimy jeszcze dokładnie zbadać" - powiedział Sikorski.

Celem tej ankiety było również zorientowanie się, jakie dodatkowe kompetencje posiadają uczniowie. Szkoły wskazały m.in. obsługę komputera w zakresie podstawowym oraz zaawansowanym (w przypadku m.in. technika mechatronika). Z ankiety wynika również, że wśród nauczanych w szkołach języków obcych dominują języki - angielski i niemiecki; na dalszych miejscach języki francuski i rosyjski.

Podsumowując ankiety, WUP poinformował, że według szkół, w których kształcą się uczniowie w zawodach górniczych, w znalezieniu pracy pomogłoby uczniom m.in. "ukończenie krótkich form kursowych typu obsługa wózków widłowych, spawania (różne metody), uprawnienia SEP, obrabiarki sterowane numerycznie, obsługa suwnic z kabiny i poziomu roboczego, obsługa agregatów tynkarskich, obsługa koparki, koparko-ładowarki, spycharki".

"Nauczyciele mówią, że nie tylko szkolenia są potrzebne, ale również szeroko pojęte doradztwo zawodowe i doradztwo z przedsiębiorczości - np. pod kątem jak prowadzić własną firmę" - dodał Sikorski.

Przygotowana przez WUP ankieta ma m.in. posłużyć "zebraniu informacji niezbędnych do opracowania działań sprzyjających przygotowaniu uczniów szkół górniczych do wejścia na rynek pracy" oraz przygotowaniu projektów wsparcia "pod konkretne fundusze i konkursy".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.