Dlaczego ludzie uczą się szybciej niż maszyny?

Dlaczego ludzie uczą się szybciej niż maszyny? Na to pytanie odpowiada badanie naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, którzy przeanalizowali wpływ wiedzy ogólnej człowieka na szybkość przyswajania przez mózg nowych informacji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dlaczego ludzie uczą się szybciej niż maszyny?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jk

10 mar 2018 10:46


  • Naukowcy wskazali , że sztuczna inteligencja ma pewne ograniczenia - zwłaszcza w dziedzinie głębokiego uczenia.
  • W porównaniu z człowiekiem, proces nabywania nowych umiejętności zajmuje algorytmom bardzo dużo czasu.

W 2013 roku nieznane wówczas szerzej laboratorium DeepMind Technologies opublikowało badanie pokazujące, jak sieć neuronowa może uczyć się grania w retro gry wideo w taki sam sposób, jak człowiek - poprzez obserwację czynności wykonywanych przez gracza na ekranie.

Kilka miesięcy później laboratorium DeepMind zostało zakupione przez Google za sumę 400 mln dolarów. Od tego czasu algorytmy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, nad którymi pracują badacze z DeepMind, znalazły zastosowanie w wielu sytuacjach, nierzadko udowadniając, że osiągają znacznie lepsze od ludzi wyniki w czynnościach wymagających umiejętności matematycznych i analitycznych - na przykład w grze w Go.

Naukowcy wskazali jednak, że sztuczna inteligencja w wydaniu, które znane jest z eksperymentów laboratorium DeepMind, ma pewne ograniczenia - zwłaszcza w dziedzinie głębokiego uczenia. W porównaniu z człowiekiem, proces nabywania nowych umiejętności zajmuje algorytmom bardzo dużo czasu. Zespół badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, który pracował pod wodzą Rachita Dubeya, przeanalizował mechanizmy wnioskowania człowieka i maszyny w procesie nabywania umiejętności grania w gry komputerowe.

Zdaniem badaczy, ludzie w swoich wnioskowaniach używają całego bogactwa wiedzy ogólnej, jakie nagromadzili w ciągu życia. Dzieje się tak za każdym razem, gdy stykają się z nową dziedziną bądź doświadczeniem, które wymaga opanowania nieznanych jeszcze umiejętności i wypróbowania ich skuteczności w działaniu. Korzystanie z wiedzy ogólnej znacznie ułatwiało ludziom opanowanie zasad gry komputerowej, z którą zetknęli się po raz pierwszy.

Jako przykład naukowcy wykorzystali stworzoną na ośmiobitowe komputery Atari grę "Zemsta Montezumy" z 1984 roku. Uczestnicy eksperymentu nie otrzymali instrukcji, nie poinformowano ich też, jaką postać w grze kontrolują. Przeciętny uczestnik badania pokonał wymagany dla ukończenia doświadczenia odcinek gry w ciągu minuty, wykonując przy tym niemal 3 tys. ruchów na klawiaturze. Badanie wypadło podobnie dla wszystkich 40 jego uczestników.

- Nie dziwi, że człowiek może z łatwością odgadnąć, jaki jest cel gry i poruszać postać na platformie wirtualnych obiektów w drodze do celu, jakim jest uwolnienie księżniczki przy jednoczesnym omijaniu przeszkód i atakujących gracza kul ognistych - stwierdzili naukowcy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.