Diagności dyskutowali z wiceministrem zdrowia o dostępie do ich zawodu

• Konieczna jest nowelizacja ustawy o diagnostyce laboratoryjnej z jednoznacznym określeniem, że diagnostą laboratoryjnym może być osoba, która ukończyła studia medyczne na kierunku analityka medyczna.
• Taki apel wystosowała do posłów z Sejmowej Komisja Zdrowia Elżbieta Puacz, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Diagności dyskutowali z wiceministrem zdrowia o dostępie do ich zawodu

PODZIEL SIĘ


Autor: PTWP - RynekZdrowia.pl

www.rynekzdrowia.pl

5 paź 2016 20:16


Jak informuje portal RynekZdrowia.pl okazją do dyskusji było sprawozdanie na temat funkcjonowania diagnostyki laboratoryjnej w Polsce, systemu kształcenia diagnostów oraz zmian prawnych w tym zakresie, które przedstawił wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas. Wyjaśniał on m.in. na skutek jakich zmian legislacyjnych w grupie diagnostów laboratoryjnych znalazły się osoby z wyższym niemedycznym wykształceniem.

- Wprowadzenie osób bez wykształcenia medycznego do zawodu to wielka bolączka i problem - oceniła te przepisy dr n. med. Elżbieta Puacz. 

- Nie można pozwolić, żeby nasz zawód medyczny, który ma ustalone standardy kształcenia i uczy - tak samo jak na studiach lekarskich - opieki nad pacjentem, miał wprowadzane do swojej grupy zawodowej osoby bez wykształcenia medycznego. W innych państwach europejskich pracują osoby bez wykształcenia medycznego, ale tylko na etatach technicznych - dodała. 

Więcej o sprawie

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.