Coraz więcej menadżerów w Polsce zdobywa tytuł MBA

Master of Business Administration - tytuł ten otwiera drzwi do najwyższych stanowisk menedżerskich na całym świecie. Starają się go zdobyć przede wszystkim ci, którzy chcą być bardziej efektywni w biznesie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Coraz więcej menadżerów w Polsce zdobywa tytuł MBA

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

10 gru 2013 16:27


Choć do niedawna jeszcze tytuł Master of Business Administration wydawał się w naszym kraju niemal nieosiągalny, wraz z rosnącą dostępnością programów MBA w Polsce, jego prestiż i znaczenie dla perspektyw kariery nie słabną. Duże przedsiębiorstwa delegują na studia kadrę najwyższego szczebla. Samym warunkiem dostania się na te studia jest doświadczenie zawodowe i stanowisko kierownicze.

Dwa lata wymagających, intensywnych studiów, a w zamian absolwenci uzyskują nie tylko prestiżowy tytuł, ale przede wszystkim gruntowną wiedzę z zakresu zarządzania. Nie do przecenienia są także nawiązane tu kontakty prywatne i zawodowe, wszyscy bowiem słuchacze należą do najwyższej kadry menedżerskiej i biznesowej regionu oraz kraju.

Zachodniopomorska Szkoła Biznesu w Szczecinie wprowadziła MBA na regionalny rynek jako pierwsza, już w 1998 roku. Od tego czasu wykształciła już ponad 400 menedżerów z tym tytułem.

Ważnym elementem programu tych studiów jest ich wymiar praktyczny. Zajęcia prowadzą praktycy z biznesu, a także gościnni wykładowcy z zagranicy. Menedżerowie ćwiczą się np. w etykiecie biznesowej czy strategiach inwestycji kapitału. Program zamyka sesja wyjazdowa w ośrodku SPA. Nie jest to jednak wypoczynek, tylko końcowy praktyczny projekt na funkcjonującym przedsiębiorstwie, dla którego słuchacze przygotowują rzeczywistą analizę biznesową i plan restrukturyzacji.

- Dzięki MBA uświadomiłam sobie, jak złożone bywają menedżerskie decyzje. Uważam, że gdy ktoś chce sprawnie zarządzać przedsiębiorstwem powinien takie studia ukończyć - podsumowuje absolwentka MBA Anna Pszonka, która jeszcze w trakcie studiów dostała kontrakt z firmy ADB do Tajpej i obecnie mieszka na Tajwanie.

- Pamiętam początek naszego MBA - najpierw osobiste niedowierzanie, że dostałam się na tak elitarne studia, podobne odczucia współstudiujących, bo jak się okazało konkurencja na naborze była duża, podziw i uznanie znajomych spoza tego kręgu. Potem intensywność MBA, cały nakład pracy i czasu im poświęcony. Bardzo dużo dała mi też sesja wyjazdowa i praca na żywym organizmie firmy, w rzeczywistych warunkach najlepiej weryfikuje się wiedzę - mówi Pszonka.

Absolwenci MBA Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu zasilają kierownictwa ważnych przedsiębiorstw i instytucji regionu, a także prowadzą własne biznesy. Wśród nich są np.: kanclerz Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor w Zakładach Chemicznych Police, pierwsza oficer samolotów LOT, dyrektor w warszawskich Złotych Tarasach, członek zarządu Home.pl, były wojewoda zachodniopomorski.

Na całym świecie funkcjonuje kilkaset programów MBA, z czego kilkadziesiąt w Polsce. Pod względem dostępności programów MBA, Szczecin znajduje się w czołówce kraju, aż na 5. miejscu po Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu. Program Executive MBA w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu, posiadający jako jedyny w Szczecinie i jeden z niewielu w kraju, klasę ratingową „profesjonalną plus", zajmuje też 16. pozycję w Polsce, wg tegorocznego rankingu Book of Lists, publikowanego na łamach Warsaw Business Journal.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.