Co trzeci pracownik musi samodzielnie dbać o rozwój kompetencji

0 0
Co trzeci pracownik musi samodzielnie dbać o rozwój kompetencji
Aż 34,4 proc. osób musi samodzielnie podejmować inicjatywę, by poprawić swoje kwalifikacje. Fot. Pixabay

– Pracodawcom zależy na lepszej jakości pracy i satysfakcji, ale nie zawsze widzą bezpośredni związek między działaniami rozwojowymi pracownika, a efektami, które przełożą się na wyniki osiągane przez firmę – uważa Michał Zaborek, dyrektor ds. rozwoju, House of Skills.

Na jakość pracy m.in. wpływa możliwość rozwoju. Jak wynika z raportu „Wskaźniki jakości pracy”, opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny, pracodawcy nie przywiązują dużej wagi do kształcenia zatrudnionych. Tylko połowa pracowników brała udział w jakiejkolwiek formie kształcenia.

Z kolei aż 34,4 proc. osób musi samodzielnie podejmować inicjatywę, by poprawić swoje kwalifikacje, a ponad jedna trzecia pracowników, którzy biorą udział w pozaformalnym kształceniu (kursy, szkolenia, instruktaże), musi z własnej kieszeni pokrywać koszty.

Czytaj też: Balanga czy szkolenie? Oto tajemnice wyjazdów integracyjnych

Czyżby pracodawcom nie zależało na poprawie jakości pracy i zadowoleniu pracowników?

– Pracodawcom zależy na lepszej jakości pracy i satysfakcji, ale nie zawsze widzą bezpośredni związek między działaniami rozwojowymi pracownika, a efektami, które przełożą się na wyniki, osiągane przez firmę – mówi Michał Zaborek, dyrektor ds. rozwoju House of Skills.

Czytaj też: Menedżerów kształtują wyzwania w pracy, a nie szkolenia

Zaborek podkreśla, że duże firmy znacznie częściej inwestują w swoich ludzi. – Udział w różnorodnych formach kształcenia postrzegany jest nie tylko przez pryzmat podniesienia efektywności, ale również jako nagroda dla pracowników i element budowania marki dobrego pracodawcy, która ma przyciągać do pracy dobrych kandydatów – ocenia.
 
Zdaniem Michała Zaborka dużo trudniej zachęcić do jakichkolwiek form rozwojowych właścicieli MŚP, zwłaszcza firm małych. Jednak i tu pojawiają się pozytywne trendy.

– Przede wszystkim rośnie świadomość przedsiębiorców, że proste formy konkurowania się wyczerpują, a o sukcesie firmy coraz częściej decyduje jakość kadr. Z drugiej zaś strony mogą liczyć na dużą część środków unijnych, planowanych na rozwój pracowników w perspektywie 2020. W niedalekiej przyszłości powinniśmy widzieć znacznie większe zainteresowanie działaniami rozwojowymi ze strony MŚP – komentuje.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.