Chile, Grenlandia czy USA. KGHM otwiera studentom drzwi

W ramach współpracy między KGHM a Akademią Górniczo-Hutniczą, Politechniką Śląską i Politechniką Wrocławską studenci kierunków związanych z wydobyciem będą mieli okazję do praktyk w kopalniach koncernu na całym świecie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Chile, Grenlandia czy USA. KGHM otwiera studentom drzwi

PODZIEL SIĘ


Autor: Newseria.pl

26 mar 2013 9:41


KGHM liczy również na zaangażowanie naukowców w prace badawcze. Pierwsi studenci i naukowcy będą mieli szansę na wyjazd już w tym roku.

- To daje przede wszystkim szanse młodym ludziom do tego, żeby mogli praktykować we wszystkich naszych aktywach. A już jest gdzie, bo przypomnę, że mamy w Chile dwa znaczące, w Stanach Zjednoczonych dwa, w Kanadzie cztery, jedno w Grenlandii, jedno w Niemczech, ale też w naszych jednostkach w Polsce. To jest fantastyczna paleta dla studentów, żeby mogli zapoznać się i poćwiczyć na "organizmie żywym" - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Herbert Wirth, prezes KGHM.

Chociaż uczelnie od dawna stawiają na zajęcia praktyczne i współpracę z firmami, to oferty na taką skalę jeszcze nie było.

- W tym momencie udaje nam się, że wszyscy nasi studenci odbywają praktyki zawodowe, ale jednak to jest skala dużej, globalnej firmy. Te praktyki są tym cenniejsze, że one są rzeczywiście w firmie globalnej prowadzone - wyjaśnia prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej.

- Jest to przełomowa sytuacja - dodaje prof. dr hab. inż Wojciech Ciężkowski, dziekan Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej. - Uczelnie we współpracy z KGHM będą miały duże możliwości, obejmujące nie tylko praktyki w Polsce, ale zarówno studenci, jak i pracownicy będą mogli wyjeżdżać do zagranicznych kopalń KGHM w Chile, w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie.

Program obejmie kilkadziesiąt osób. Uczelnie, które będą współpracować z KGHM, już przygotowują nowe kierunki i programy nauczania.

- Tym przedmiotem jest geologia świata, która jest w tym momencie wykładana, u nas będzie w języku angielskim. Wprowadzamy dodatkowe zajęcia z języka hiszpańskiego, aby pewnym grupom umożliwić właściwy kontakt, szczególnie w tej strefie języka hiszpańskiego, co do tej pory nie było praktykowane w naszej szkole - mówi prof. dr hab. inż. Adam Piestrzyński, dziekan Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH.

Jak podkreśla Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, tego typu współpraca między biznesem i nauka to pożądany kierunek. Tym bardziej, że o potrzebie wspólnych przedsięwzięć mówi się od dawna.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.