Chcesz awansować lub lepiej zarabiać? Idź na studia podyplomowe

• W ciągu kilku lat, rynek pracy zmienia się tak dynamicznie, że studia stacjonarne nie mają prawa nadążać za rynkiem.
• W tej sytuacji coraz ważniejsze stają się studia podyplomowe.
• Pozwalają one podnieść kompetencje, awansować i zarabiać więcej.
• Według danych GUS na taki krok zdecydowało się w zeszłym roku akademickim ponad 150 tys. osób.
• Ponad 1/3 wybrała uczelnie warszawskie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Chcesz awansować lub lepiej zarabiać? Idź na studia podyplomowe

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

12 lip 2016 15:21


Jak zaistnieć bądź wzmocnić swoją pozycję na rynku pracy? Kluczem mogą być studia podyplomowe.

– Sukces zaczyna się w głowie, a dzięki studiom podyplomowym można odnieść na rynku przewagę i warto z tej opcji skorzystać – mówi prof. Andrzej Falkowski, kierownik studiów „Psychologia w marketingu i reklamie – skuteczność w działaniu” realizowanych na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, we współpracy z firmą Cityboard Media.

Studia stacjonarne nie nadążają za rynkiem pracy

Rynek edukacyjny w Polsce przez ostatnie 25 lat dynamicznie się zmieniał. W roku akademickim 1990/1991 o wyższe wykształcenie zabiegało niewiele ponad 400 tys. młodych ludzi. Nie było wtedy jeszcze uczelni prywatnych, więc cała odpowiedzialność za edukację spadała na barki państwa.

Czytaj też: Jakie studia wybrać, by mieć pracę?

Zmiany systemowe doprowadziły do sytuacji boomu edukacyjnego – na rynek weszły prywatne uczelnie (302 szkoły prywatne, przy 132 państwowych w roku akademickim 2014/2015), które zaczęły konkurować z publicznymi i zabiegać o studentów. W szczytowym roku akademickim 2005/2006, mury szkół państwowych i prywatnych w Polsce oblegane były przez niecałe 2 miliony osób, a w roku akademickim 2014/15 studiowało niecałe 1,5 mln osób. W przypadku wielu prywatnych uczelni kształcenie pozostawiało wiele do życzenia. Jednak niezależnie od uczelni, studia dziennie lub zaoczne nie przygotowują do zaistnienia na rynku pracy.

Rynek Edukacyjny W Polsce (Źródło:Cityboard Media) Rynek Edukacyjny W Polsce (Źródło:Cityboard Media)

Dlaczego? W ciągu trzech, czy pięciu lat, rynek pracy zmienia się tak dynamicznie, że studia stacjonarne nie mają prawa nadążać za rynkiem. Co innego studia podyplomowe.

Dlaczego warto iść na studia podyplomowe?

Na studia podyplomowe decydują się najczęściej dwie grupy ludzi. Pierwsza to absolwenci studiów licencjackich bądź magisterskich, którzy czują niedosyt wiedzy specjalistycznej i którzy nie mogą znaleźć pracy. Studenci kończący studia stacjonarne, już na ostatnim roku zapisują się na studia podyplomowe, aby zyskać przewagę na rynku pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.