Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie otwarte

Blisko 100 mln zł kosztowało otwarte w czwartek Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie. W tym jednym z najnowocześniejszych obiektów uczelnianych w kraju powstało 140 nowoczesnych laboratoriów i pracowni badawczych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie otwarte

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

12 cze 2014 17:00


Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych jest jednostką Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Kompleks składa się z liczącego trzy kondygnacje bloku dydaktycznego oraz czterokondygnacyjnego bloku naukowego. Dysponuje m.in. biblioteką multimedialną, trzema aulami audiowizualnymi, w których znajduje się 400 miejsc siedzących, licznymi salami wykładowymi, 140 laboratoriami i pracowniami badawczymi.

Dyrektor chorzowskiego centrum prof. Andrzej Burian, powiedział w czwartek, że inwestycja jest ukierunkowana m.in. na rozwój wysokich technologii - dziedzin i dyscyplin nauk stosowanych "pożądanych z punktu widzenia gospodarczego kraju". "Misją jednostki jest podniesienie jakości kształcenia i wzrost liczby studentów w dziedzinach priorytetowych dla rozwoju gospodarki, zwiększenie dostępu studentów do nowoczesnej aparatury laboratoryjnej" - poinformowała uczelnia.

Prace budowlane rozpoczęły się w 2009 roku. "Pierwsi studenci weszli do bloku dydaktycznego w 2012 roku, kiedy trwały jeszcze prace w części naukowej centrum" - dodał rzecznik uczelni Jacek Szymik-Kozaczko.

W Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych m.in. na kierunkach biofizyka, nanofizyka, fizyka medyczna, czy inżynieria materiałowa, studiuje obecnie ok. 700 studentów. "Są to kierunki interdyscyplinarne. Kształcimy ludzi, którzy w dobie nowoczesnych technologii będą mieli pojęcie o medycynie oraz będą w stanie konstruować nowoczesną aparaturę medyczną. Prowadzimy też badania nad lekami amorficznymi do terapii nowotworów, realizujemy również studia polsko-francuskie dotyczące układów o bardzo małych rozmiarach - nanometrów" - powiedział prof. Burian.

Dodał, że wiele interesujących badań prowadzi również kierunek - inżynieria materiałowa. "Kontynuujemy prace zmierzające do tego, by wytwarzać materiały o określonych właściwościach - na przykład stopy z pamięcią kształtu, które można wykorzystać do różnych protez implantów (m.in. biodra)" - dodał prof. Burian.

Projekt budowy centrum kosztował blisko 100 mln zł - w tym ok. 64,8 mln zł to dotacja z UE oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.