Budynki uczelni będzie można wykorzystywać do celów komercyjnych

0 0

Uczelnie będą mogły współpracować z firmami, samorządami i organizacjami pozarządowymi w dużo większym zakresie, niż dotychczas.

Budynki i laboratoria sfinansowane w latach 2007-2013 ze środków europejskich będzie można wykorzystywać do celów komercyjnych - poinformował resort nauki w przesłanym PAP we wtorek komunikacie.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyjaśnia, że uczelnie będą mogły współpracować z firmami, samorządami i organizacjami pozarządowymi w dużo większym zakresie, niż dotychczas.

Od roku 2007 Polska zainwestowała ponad 30 miliardów złotych w uczelnianą i instytutową infrastrukturę, w tym 20,8 mld zł to środki europejskie, a 9,3 mld zł to środki budżetowe).

"Dotychczasowa interpretacja przepisów przez Komisję Europejską nie zezwalała na wykorzystanie do celów komercyjnych budynków, laboratoriów i sal wykładowych. Budziło to wiele obaw o to, że będą one niedostatecznie używane. MNiSW od dłuższego czasu przekonywało unijnych komisarzy do zmiany wykładni przepisów" - czytamy w komunikacie.

Uczelnie lepiej wykorzystają laboratoria i budynki

Kluczowe było dopuszczenie komercyjnego wykorzystania infrastruktury badawczej, która powstała w wyniku Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. "To temat, który w Brukseli podejmowałam już od ponad półtora roku, licząc, że nowi komisarze zmienią interpretację i przychylą się do naszych racji. Rozmowy przyniosły pozytywne skutki" - powiedziała cytowana w komunikacie minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Jak poinformowała, ministerstwo dysponuje opiniami dwóch komisarzy, które zezwalają na komercyjne wykorzystywanie infrastruktury uczelnianej. "To opinia Coriny Cretu - komisarz ds. rozwoju regionalnego i opinia Margrethe Vestager - komisarz ds. konkurencji. To stanowisko Komisji wychodzi naprzeciw oczekiwaniom uczelni, a niewykorzystane w pełni budynki i laboratoria wypełnią się ludźmi i pomysłami" - podkreśliła.

Obecnie resort nauki wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju opracowuje szczegółowe warunki komercyjnego wykorzystania infrastruktury. W komunikacie poinformowano, że już teraz wiadomo, iż budynki i laboratoria będą musiały być w 80 proc. wykorzystywane zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.