Budynki uczelni będzie można wykorzystywać do celów komercyjnych

Uczelnie będą mogły współpracować z firmami, samorządami i organizacjami pozarządowymi w dużo większym zakresie, niż dotychczas.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Budynki uczelni będzie można wykorzystywać do celów komercyjnych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

30 cze 2015 12:25


Budynki i laboratoria sfinansowane w latach 2007-2013 ze środków europejskich będzie można wykorzystywać do celów komercyjnych - poinformował resort nauki w przesłanym PAP we wtorek komunikacie.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyjaśnia, że uczelnie będą mogły współpracować z firmami, samorządami i organizacjami pozarządowymi w dużo większym zakresie, niż dotychczas.

Od roku 2007 Polska zainwestowała ponad 30 miliardów złotych w uczelnianą i instytutową infrastrukturę, w tym 20,8 mld zł to środki europejskie, a 9,3 mld zł to środki budżetowe).

"Dotychczasowa interpretacja przepisów przez Komisję Europejską nie zezwalała na wykorzystanie do celów komercyjnych budynków, laboratoriów i sal wykładowych. Budziło to wiele obaw o to, że będą one niedostatecznie używane. MNiSW od dłuższego czasu przekonywało unijnych komisarzy do zmiany wykładni przepisów" - czytamy w komunikacie.

Uczelnie lepiej wykorzystają laboratoria i budynki

Kluczowe było dopuszczenie komercyjnego wykorzystania infrastruktury badawczej, która powstała w wyniku Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. "To temat, który w Brukseli podejmowałam już od ponad półtora roku, licząc, że nowi komisarze zmienią interpretację i przychylą się do naszych racji. Rozmowy przyniosły pozytywne skutki" - powiedziała cytowana w komunikacie minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Jak poinformowała, ministerstwo dysponuje opiniami dwóch komisarzy, które zezwalają na komercyjne wykorzystywanie infrastruktury uczelnianej. "To opinia Coriny Cretu - komisarz ds. rozwoju regionalnego i opinia Margrethe Vestager - komisarz ds. konkurencji. To stanowisko Komisji wychodzi naprzeciw oczekiwaniom uczelni, a niewykorzystane w pełni budynki i laboratoria wypełnią się ludźmi i pomysłami" - podkreśliła.

Obecnie resort nauki wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju opracowuje szczegółowe warunki komercyjnego wykorzystania infrastruktury. W komunikacie poinformowano, że już teraz wiadomo, iż budynki i laboratoria będą musiały być w 80 proc. wykorzystywane zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.