Budownictwo: Porozumienie w sprawie kształcenia uczniów

Na lepsze dostosowanie kształcenia do realiów rynku branży i kształtowanie zgodnych z nimi wzorców bezpieczeństwa - wskazują sygnatariusze zawartego w Katowicach porozumienia przedsiębiorców z branży budowlanej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Budownictwo: Porozumienie w sprawie kształcenia uczniów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

10 mar 2015 14:38


Porozumienie o współpracy w zakresie kształcenia w zawodach budowlanych podpisali we wtorek w Katowicach przedstawiciele Śląskiej Izby Budownictwa, Śląskiej Izby Pracodawców oraz Śląskiej Unii Budowlanej. Uroczystość ta była częścią Śląskiej Konferencji Zapobiegania Wypadkom Przy Pracy pod hasłem "Czy to wypadek? Na wszelki wypadek".

Konferencję tę od pięciu lat organizuje co roku Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach (OIP). Jak wyjaśnił przewodniczący działającej przy OIP Śląskiej Rady ds. Bezpieczeństwa w Budownictwie Tomasz Golis, w porozumieniu chodzi przede wszystkim o skoordynowanie współpracy na linii: pracodawcy, szkoły (wśród nich m.in. centra kształcenia ustawicznego) i Państwowa Inspekcja Pracy.

Czytaj też: W tych firmach pracuje się najlepiej. Oto liderzy budownictwa

Celem ma być zwiększenie bezpieczeństwa pracy nabierających umiejętności i uprawnień młodych osób, które stawiają swoje pierwsze zawodowe kroki. Dla pracodawców ważne jest też skoordynowanie działań ze szkołami, aby praktyka kształcenia była powiązana z realiami i zapotrzebowaniem rynku pracy, a także stosowanymi przez nich technologiami.

Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach Beata Marynowska przypomniała, że w skali kraju 23 stycznia br. porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju kształcenia zawodowego podpisali wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński i minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska (podpisy złożyli też wiceministrowie: pracy Jacek Męcina i skarbu Rafał Baniak).

Marynowska przytoczyła statystyki GUS, z których wynika, że w trzech pierwszych kwartałach ub. roku w całej Polsce miało miejsce 59 270 wypadków przy pracy, w tym 177 śmiertelnych. Z ogólnej liczby w 48 wypadkach uczestniczyli pracownicy młodociani (poniżej 18 lat). W woj. śląskim na 8 242 wypadków przy pracy 37 było śmiertelnych; 4 wypadkom ulegli młodociani.

- Mamy możliwość oddziaływania na młodych ludzi uczących się, studiujących. Młoda osoba powinna dostać pakiet informacji na temat zagrożeń, jakie mogą wystąpić i na temat tego, jak można się chronić przed tymi zagrożeniami - akcentowała podczas konferencji Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.