Brexit: Polacy zrezygnują ze studiów w Wielkiej Brytanii?

• Głosowanie Brytyjczyków za opuszczeniem Unii Europejskiej może wpłynąć nie tylko na gospodarkę w kraju czy rynek pracy, ale również na państwowe uczelnie.
• Brexit może spowodować wzrost czesnego, co może doprowadzić do tego, że część zagranicznych studentów zrezygnuje z kształcenia w Wielkiej Brytanii.
• Obecnie czesne dla Polaków kształcących się na angielskich uczelniach wynosi 9 tys. funtów. Po wyjściu UK z UE może wzrosnąć do 12 tys. funtów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Brexit: Polacy zrezygnują ze studiów w Wielkiej Brytanii?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

3 sie 2016 12:40


Obecnie Polacy studiujący na uniwersytetach w Wielkiej Brytanii płacą 9 tysięcy funtów czesnego, czyli nieco ponad 47 tysięcy złotych. Koszt ten jest taki sam dla studentów z Unii Europejskiej oraz samych Brytyjczyków. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, czesne będzie wynosić 12 tysięcy funtów, czyli około 62 tysiące złotych, gdyż wtedy Polacy będą traktowani jak inni zagraniczni studenci. Czy jednak tak się stanie?

Czytaj też: Korwin-Mikke: Dla Polaków którzy pracują w Wielkiej Brytanii Brexit nie robi różnicy

- Jeśli do tego dojdzie, wówczas szansę na studiowanie będą miały tylko te osoby, którym uda się znaleźć pracę pokrywającą koszty studiów i będącą możliwą do połączenia ze studenckimi obowiązkami, lub vi których będą mogli wesprzeć mieszkający w Polsce rodzice - mówi Paulina Kafara, menedżer na Polskę w Transfer Go.

Problemy z dotacją

Po ogłoszeniu wyników referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, uczelnie wyższe zaczęły uspokajać wszystkich studentów oraz osoby, które w przyszłości będą starać się o rozpoczęcie edukacji. Niektóre z nich rozesłały nawet informacje do studentów, że w przyszłym roku opłaty za naukę nie zmienią się i będą dokładnie takie same.

Najpoważniejszym problemem może być jednak brak dotacji z Unii Europejskiej na wszelkiego rodzaju badania prowadzone na wyższych uczelniach. O utracie grantów zaczęły już informować osoby związane z uczelnią, a obawy rosną, bo proces wychodzenia z UE może trwać co najmniej dwa lata. Fakt ten może powodować mniejszą atrakcyjność brytyjskich uczelni – przyszli studenci mogą przez to chętniej wybierać inne uczelnie znajdujące się w krajach Unii Europejskiej.

Dużym plusem studiowania w Wielkiej Brytanii był system kredytowy skierowany do studentów. Pożyczki były oferowane przez rząd i obejmowały wartość całego czesnego. Oprocentowanie wynosiło wysokość inflacji, natomiast spłacenie kredytu następowało po zakończeniu studiów i często był to procent od wynagrodzenia. Na ten moment nie wiadomo, jak będzie wyglądać sytuacja z systemem kredytowym, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że przez wystąpienie z Unii Europejskiej, zostanie on zlikwidowany.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Anna 2016-08-03 14:30:18

Witam, córka właśnie zaczyna we wrześniu studia w Walii. Dostaliśmy zapewnienie rządu i uczelni, iż podpisane przed Brexitem dokumenty związane z dofinansowaniem są jak najbardziej wiążące przez kolejne 3 lata. To samo tyczy się studentów którzy już studiują. Uważam, że nie ma co panikować.