wnp.pl

Branża chemiczna poszukuje młodych pracowników

0 0
Branża chemiczna poszukuje młodych pracowników

Likwidacja szkół zawodowych spowodowała tzw. lukę pokoleniową także w branży chemicznej. Brakuje młodych pracowników, którzy w zakładach chemicznych mogliby zastąpić tych, którzy odchodzą na emeryturę. Jak radzi sobie z tym branża? Rozwiązaniem jest samodzielne "stworzenie" sobie takich pracowników.

Lider na polskim rynku chemicznym - Grupa Azoty - w trzech miastach sama sobie chce stworzyć takich pracowników. Koncepcja jest dość prosta. Poszczególne zakłady podpisują umowy regulujące zasady wzajemnego kształcenia technicznego.

Niedawno podpisana została stosowna umowa pomiędzy spółką z Tarnowa a działającą przy Zespołem Szkół Technicznych im. Ignacego Mościckiego w Tarnowie-Mościcach Fundacji im. Ignacego Mościckiego.

W ramach umowy spółka zobowiązała się do wspierania finansowego Fundacji w postaci corocznej darowizny, przeznaczonej na: zakup wyposażenia pracowni specjalistycznych, wykorzystywanych do kształcenia zawodowego uczniów; fundowanie stypendiów dla uczniów kierunków chemicznych, osiągających najwyższe wyniki w nauce; oraz fundowanie nagród rzeczowych dla zwycięzców szkolnych konkursów i projektów, mających na celu podnoszenie jakości kształcenia.

Władze firmy nie ukrywają, że umowa oprócz wspomożenia lokalnego rynku to także szansa na znalezienie nowych pracowników dla firmy.

Zresztą dość szczegółowo mówi o tym umowa. Grupa Azoty zobowiązała się bowiem do zatrudniania do 10 absolwentów ZST z każdego rocznika, zgodnie z aktualnymi potrzebami spółki, organizacji praktyk dla uczniów ZST, a także współorganizacji wyjazdów naukowo-dydaktycznych na uczniów i nauczycieli.

Strony umowy wyraziły także wolę współpracy w zakresie organizacji zajęć dydaktycznych, wynikających z podstawy programowej dla zawodów, których Zespół Szkół Technicznych nie może realizować z powodu braku odpowiedniego wyposażenia oraz współorganizowania doskonalenia zawodowego nauczycieli ZST w kierunku nowych technologii wykorzystywanych w Grupie Azoty.

Zwłaszcza te ostatnie zapisy są interesujące. Wskazują bowiem, że Grupa już od szkoły średniej chce mieć wpływ na to jakich ewentualnie będzie mogła pozyskać pracowników. A tych najzdolniejszych będzie chciała zatrudnić. To zarówno korzystne dla samych zakładów jak i dla uczących się. Gdy bezrobocie wśród młodzieży rośnie, znalezienie miejsca pracy w dużej i solidnej firmie, może być dobrą zachętą aby notować postępy w nauce.

Podobne rozwiązania zresztą dotyczą także wybranych placówek w Puławach i Kędzierzynie. Tam także uczniowie z „"zaprzyjaźnionych" szkół będą mogli liczyć na oferty pracy.

- Świadomi konieczności współpracy ze społecznością lokalną i zgodnie z naszymi wcześniejszymi deklaracjami, będziemy zacieśniać współpracę ze szkołą i całym miastem. Im jesteśmy silniejsi, im więcej możemy, tym bardziej czujemy się odpowiedzialni za szeroko rozumiane środowisko, w którym działamy – komentował zawarcie umowy szef Grupy Azoty, Paweł Jarczewski.

W sytuacji, gdy o pracowników technicznych coraz trudniej, Azoty współpracując ze szkołami osiągają dwa cele: znajdują następców i notują dużego plusa wizerunkowo.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.