wnp.pl

Brakuje kierowców TIR-ów i autobusów. Nauka zawodu wróci do szkół?

0 0
Brakuje kierowców TIR-ów i autobusów. Nauka zawodu wróci do szkół?
Przewoźnicy chcą przywrócenia kształcenia w szkołach publicznych w zawodzie „kierowca-mechanik”. (Fot. PTWP/Krzysztof Kusz)

Ważą się losy wysłuchania przez administrację państwową postulatów środowiska pracodawców o pomoc w pozyskiwaniu brakujących im pracowników.

Chodzi o kierowców zawodowych, mających prawa jazdy kategorii C (możliwość kierowania samochodem ciężarowym pow. 3,5 ton), C+E (samochody ciężarowe z przyczepą) oraz D i D1 (kierowanie autobusami, w tym z więcej niż 17 osobami).

Upomina się o to w imieniu branży - kolejny raz - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (ZMPD).

Ostatnia próba podjęta w 2007 roku dotyczyła przeszkolenia 10 tys. bezrobotnych na kategorię C oraz C+E przez powiatowe urzędy pracy, na co pieniądze zapewniało Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych. Spełzła w zasadzie na dobrych intencjach, bowiem objęła osoby w wieku 45+, a takie się nie zgłaszały do tego zawodu.

Tym razem ZMPD wnioskuje o finalizację wieloletnich starań o przywrócenie kształcenia w szkołach publicznych w zawodzie „kierowca-mechanik”.

- Szkolnictwo zawodowe kierowców w Polsce skończyło się w roku 1986 - mówi Euzebiusz Gawrysiuk, członek rady ZMPD i przewodniczący komisji ds. szkoleń przy ZMPD. – Od tego czasu politycy tak sterowali przepisami i dzielili publiczne środki, aby szkolenia w zawodzie kierowcy realizowane były w formie kursów prowadzonych przez ośrodki szkolenia kierowców, które przygotowują do zdania egzaminu państwowego na prawo jazdy, lecz nie do wykonywania zawodu kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu.

Więcej tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

 • kierowców nie brakuje tylko ze nikt nie chce sie męczyć za 30-40 groszy za kilometr i umowę od najniżej krajowej
  policzyć łatwo ze jak sie przejedzie 10tys km w miesiącu ma sie około 4tys złoty wypłaty NA godzine to czasem mniej jak 8 złoty wychodzi za jazdę 40 tonowa ciężarówka jazda głownie w nocy bo ( nie mam policji inspektorów i za duo osobówek nie jeździ ) rozładunek przeważnie na godzinę 6 rano czy 7 rano

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.