Boom na szkolenia minął, ale firmy szkoleniowe i tak mają co robić

0 0
Boom na szkolenia minął, ale firmy szkoleniowe i tak mają co robić

Apetyt firm na realizację projektów szkoleniowych dla pracowników osłabł, gdy skończyła się możliwość pozyskiwania na ten cel dofinansowania z pieniędzy unijnych. Nie znaczy to, że firmy nie potrzebują wsparcia.

Wpływ na zmianę rynku szkoleniowego w Polsce mają nie tylko czynniki wewnętrzne, ale też globalne. Jednym z nich jest coraz szersze wykorzystywanie zdalnych form nauki, między innymi e-learningu.

- Z jednej strony to wynik przyspieszenia technologicznego, z drugiej poszukiwanie oszczędności liczonych nie tylko w pieniądzach, ale też w czasie - mówi Aleksander Drzewiecki, prezes House of Skills.

Dziś e-learning to dużo więcej niż gotowe treści opracowane w programie Power Point. To zdalne konferencje, symulacje biznesowe, żywe narzędzia trenerskie, a nawet coaching i mentoring prowadzony przez Skype'a. Z takiego rozwiązania skorzystał już jeden z największych banków w Polsce.

- Wydawało się, że coaching na odległość jest niemożliwy, a okazuje się, że nie tylko całkiem dobrze działa, ale jeszcze dodatkowo pozwala na komunikację osób pracujących w różnych krajach - mówi Aleksander Drzewiecki.

Pojawią się zatem zupełnie nowe wzorce pracy, które każda firma szkoleniowa czy doradcza będzie musiała uwzględnić w oferowanych przez siebie rozwiązaniach.

Skostniałe struktury firmowe

Firmy chcą przede wszystkim wzmocnić własną pozycję konkurencyjną. Koncentrują się na działaniach rozwijających przedsiębiorczość i kreatywność pracowników. Szczególnie ważne jest to dla dużych firm, które działają według wypracowanych zasad, są ograniczone strukturą, standardami, procedurami i kulturą organizacyjną.

Kiedy trzeba szybko reagować na zmiany w otoczeniu, mała elastyczność może być źródłem poważnych wyzwań, zatem potrzeba im odświeżenia.

- Bardzo dużo projektów, które obecnie realizujemy, ma na celu stworzenie w przedsiębiorstwie kreatywnego środowiska, które będzie miało nowe pomysły i rozwiązania rynkowe - informuje Aleksander Drzewiecki. - Realizujemy m.in. szkolenia i warsztaty dotyczące tworzenia innowacyjnych modeli biznesowych, w ramach których organizujemy giełdy, wewnętrzne systemy wspierania rozwoju i kreatywności, wypracowujemy rozwiązania wspierające projekt, np. zmiany systemu wynagrodzeń, a nawet zmiany kadrowe.

Prezes do odstrzału

Jednym z ciekawszych zadań, którego realizacji podjął się zespół House of Skills było doprowadzenie do zmiany na stanowisku prezesa. Jak wynika z badania Pracuj.pl „Kandydat 2012", osoby piastujące najwyższe stanowiska zarządcze (prezesi i dyrektorzy) w większości są zadowoleni z obecnie wykonywanej pracy. Przyznało tak aż trzy czwarte respondentów tej grupy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.