Biznesowe kierunki studiów polskich uczelni dyskwalifikują europejskich rywali

Biznesowe kierunki studiów na polskich uczelniach całkiem nieźle radzą sobie w europejskim rankingu Best Masters & MBA Worldwide Eduniversal. Prym aż w trzech kategoriach wiodą kierunki studiów Szkoły Głównej Handlowej.

Puls HR Puls HR

PODZIEL SIĘ

Autor: jm

7 sty 2014 10:30

Według wyników najnowszego rankingu Eduniversal Best Masters & MBA Worldwide aż trzy magisterskie kierunki prowadzone przez SGH są najlepsze w regionie w swoich kategoriach. Kierunek finanse i rachunkowość już po raz trzeci z rzędu zajął pierwsze miejsce w regionie Europy Wschodniej w kategorii studiów magisterskich związanych z rachunkowością i audytem - kategoria accounting and auditing. Na 7. miejscu w tej grupie ze swoim kierunkiem studiów znalazł się Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.

Z drugiego na pierwsze miejsce w tym roku awansował kierunek międzynarodowe stosunki gospodarcze. W swojej kategorii economics pokonał Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Pradze z jej kierunkiem Master in economics and economics analysis. Na trzecim miejscu z kierunkiem międzynarodowe stosunki gospodarcze znalazł się Uniwersytet Warszawski.Na 7. - Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.

Pierwszą pozycję w kategorii kierunków związanych z prawem i biznesem zajęła ekonomiczna analiza prawa w SGH, awansując z trzeciego miejsca. Ten kierunek bierze udział w programie European Master in Law and Economics i był także oceniany pod kątem swojego międzynarodowego wymiaru. Na szóstym miejscu w kategorii international management uplasował się anglojęzyczny kierunek studiów na SGH International Business.

W kategorii studiów Executive MBA na drugim miejscu w regionie uplasowały się również programy MBA Szkoły Głównej Handlowej. Na pierwszym miejscu - jak w roku ubiegłym - pojawił się program Executive MBA Graduate School of Management Uniwersytetu w St. Petersburgu. Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej zajęła 4. miejsce w tej kategorii. Na miejscu 7. uplasował się Uniwersytet Warszawski, a na 10. - Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów. W zestawieniu pojawiła się również Akadema Leona Koźmińskiego, w tej kategorii na pozycji 12.

Wysokie miejsce Akademia Koźmińskiego zajęła w kategorii MBA Full Time - plasując się na 4. pozycji. W tej kategorii pojawiła się również Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej - na miejscu 12. oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu - na miejscu 15.

Ranking Eduniversal Best Masters and MBA Worldwide porównuje nie uczelnie, a 4 tysiące kierunków na 465 uczelniach w 153 krajach. Klasyfikacja została podzielona na 30 specjalizacji oraz na 9 regionów świata. Polska została zaliczona do regionu Europy Wschodniej. Podstawowymi kryteriami przyjętymi przez organizatorów rankingu są reputacja programu studiów oraz możliwości rozwoju kariery zawodowej po studiach i wysokość zarobków w pierwszym miejscu pracy po studiach. Pod uwagę brane są także oceny studentów i ich satysfakcja ze studiów.