Biznes potrzebuje mieć w HR-owcach partnerów

0 0
Biznes potrzebuje mieć w HR-owcach partnerów
fot. shutterstock

– Zarządzanie zasobami ludzkimi początkowo zepchnięte do teczek i decyzji kadrowo-płacowych, obecnie powraca do głównego nurtu biznesu – mówi Irmina Gocan, kierownik studiów HR Business Partner w Akademii Leona Koźmińskiego.

Z roku na rok coraz więcej polskich menedżerów zdaje sobie sprawę, że nie można opierać przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa wyłącznie na produktach i technologii. Tym, co zapewnia stabilność biznesu, jest kapitał intelektualny firmy, a więc jej pracownicy. Rośnie tym samym pozycja działów HR w strukturze organizacji oraz HR Buisness Partnerów - osób pełniących rolę strategicznego doradcy w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi organizacji

Z racji bardzo szerokiego rozumienia wpływu procesów HR na całą strukturę organizacyjną, w środowisku HR Business Partner bywa określany mianem „generalisty”. Zdaniem Irminy Gocan w kompetencjach HR Business Partnera jest łączenie dwóch zakresów wiedzy: specyfiki core businessu oraz eksperckiego know-how z zakresu HR.

Człowiek na takim stanowisku musi przede wszystkim zdawać sobie sprawę z roli, którą pełni w firmie. Dzięki temu sprawniej będzie mógł reagować na potrzeby wewnętrznych klientów oraz dopasować swoje działania do wsparcia realizacji celów biznesowych firmy. Aby jednak taka sytuacja była możliwa, potrzebna jest partnerska relacja między HR Business Partnerem a kierownictwem firmy.

- Nieszczęściem dla organizacji jest niedopasowanie ambicji i możliwości HR-u do tego, co jest ona w stanie przyjąć, i tego, czego potrzebuje – mówi Karina Popieluch, Associate Partner w firmie konsultingowej Leanpassion.

- Mowa o sytuacji, w której świadomi HR-owcy trafiają tam, gdzie w opinii top menedżmentu potrzebny jest wyłącznie HR twardy. Równie niekorzystna jest sytuacja odwrotna, w której człowiek biegły w kwestiach prawnych trafia do firmy oczekującej od niego redefinicji biznesu czy wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom menedżerów - dodaje.

Edukacja biznesowa menedżerów

Zdaniem Sylwii Hałas-Dej, dyrektor ds. programów edukacyjnych i rozwoju w Akademii Leona Koźmińskiego, aby dział HR mógł rozwijać się efektywnie, niezbędne są trzy elementy.

– Po pierwsze HR-owcy muszą znać potrzeby swojej firmy, po drugie powinni efektywnie wspierać menedżerów i po trzecie – mieć odpowiednią wiedzę i narzędzia – wylicza. Wiąże się to ze wzrostem oczekiwań względem uczelni kształcących HR-owców.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.