Biznes narzeka na edukację i poziom przygotowania absolwentów

- Właściwie wszędzie na świecie biznes narzeka na edukację i poziom przygotowania absolwentów, ale w Polsce przybrało to niemal katastrofalne rozmiary – twierdzi prezes ZPP Cezary Kaźmierczak.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Biznes narzeka na edukację i poziom przygotowania absolwentów

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSamorzadowy.pl (pt)

www.portalsamorzadowy.pl

18 paź 2013 9:00


W Warszawie odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli: Ireneusz Jabłoński, członek zarządu Centrum im. Adama Smitha, Józef Sebesta marszałek województwa opolskiego oraz Cezary Kaźmierczak prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Konferencja poświęcona była edukacji dostosowanej do rynku pracy oraz działaniom podejmowanym w tym zakresie w województwie opolskim.

– Właściwie wszędzie na świecie biznes narzeka na edukację i poziom przygotowania absolwentów, ale w Polsce przybrało to niemal katastrofalne rozmiary – powiedział prezes ZPP, Cezary Kaźmierczak. – Dokonano reformy systemu edukacji niszcząc praktycznie całe szkolnictwo zawodowe w Polsce. W miejsce starego systemu, który nie osiadał żadnych istotnych wad systemowych, wprowadzono model amerykański, niestetybez zrozumienia jego istoty”.

Jak mówili dyskutujący - w USA bowiem stopień licencjacki (Bachelor's degree) jest w istocie szkołą zawodową,w której nabywa się praktyczne umiejętności zawodowe i po jego ukończeniu jest się dobrze przygotowanym do pracy fachowcem. Na tym poziomie właściwie w ogóle nie wykłada się teorii. Teoria pojawia się dopiero na studiach magisterskich  (Master's degree), a i to najczęściej dopiero pod koniec.

Kazimierczak dodał, że w Polsce w pogoni za tzw. wskaźnikiem scholaryzacji zaczęliśmy kształcić zbyt dużą liczbę młodzieży na poziomie studiów wyższych, w niewłaściwych  zawodach, na które nie ma zapotrzebowania na rynku pracy. W wielu specjalnościach cykl kształcenia jest zbyt długi  a same programy kształcenia maja zbyt mały komponent przedmiotów i zajęć praktycznych. Ponadto nie ma właściwie żadnej współpracy miedzy jednostkami kształcącymi, a przedsiębiorstwami - mówił.

Zdaniem uczestników konferencji w Polsce rozpowszechniane jest przekonanie, że wykształcenie jest wartością samą w sobie –kształcimy dziesiątki tysięcy ludzi w zawodach, w których nigdy nie będą pracować.

Jak można było usłyszeć na konferencji: - Ten problem jest coraz bardziej dostrzegany zarówno przez biznes, jak i lokalne władze, które usiłują mu przeciwdziałać w ramach istniejącego obecnie prawa, nie czekając na działania rządu na poziomie narodowym, co w istniejącej sytuacji byłoby bardzo wskazane.

Województwo Opolskie w ramach programów walki z depopulacją regionu postanowiło edukację ustanowić jednym ze swoich głównych  priorytetów .
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.