Bezprecedensowa walka studentki stomatologii o zmianę wyniku matury

Studentka stomatologii, jako pierwsza w Polsce, rozpoczęła sądową walkę z poczynaniami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bezprecedensowa walka studentki stomatologii o zmianę wyniku matury

PODZIEL SIĘ


Autor: Infodent24.pl

www.infodent24.pl

27 sty 2015 15:42


Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie - w przekonaniu skarżącej - bezpodstawnie nie uznała jednej z jej odpowiedzi, przez co maturzystce, zabrakło punktu, aby być przyjętą na wydział stomatologii jednej z uczelni medycznych w trybie stacjonarnym.

Kinga jest studentką stomatologii, bo podjęła naukę, za którą płaci niemałe pieniądze (stomatologia jest najdroższym kierunkiem studiów w Polsce). Dziewczyna nie rezygnuje jednak z walki o uznanie swoich racji.

Już w październiku 2014 r. skierowała pozew sądowy przeciwko Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Bezskutecznie, gdyż taka procedura jest niezgodna z prawem ze względu na fakt, iż OKE nie ma zdolności sądowej.

Dziewczyna nie poddała się, pozew złożyła ponownie, tym razem o ochronę dóbr osobistych przeciwko Skarbowi Państwa Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. Pryncypialna studentka "żąda usunięcia skutków naruszenia poprzez zmianę decyzji o przyznaniu punktacji w egzaminie i wydanie nowego świadectwa maturalnego z inną liczbą punktów".

Przed studentką stomatologii długa droga do ewentualnego zwycięstwa, gdyż w orzecznictwie sądu administracyjnego, wyniki matur nie podlegają ocenie sądowej (nie jest to decyzja administracyjna). OKE wnioskuje o oddalenie powództwa w całości.

Maturzystka, w przypadku nieuznania jej racji, będzie domagać się odszkodowania, za poniesione koszty studiów podjętych na zasadach komercyjnych.

Niezależnie od wyniku zmagań z całym aparatem realizującym egzaminy maturalne, studentka stomatologii przejdzie do historii jako pierwsza, który taką walkę podjęła w sądzie.

Tak czy inaczej zainteresowanie mediów sprawą jest ogromne. O sprawie informowało m.in. Radio ZET, Onet, TVP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.