Aż 20 polskich uczelni na targach w Mińsku

Rekordowa liczba 20 polskich uczelni, zarówno państwowych, jak i prywatnych, bierze udział w tegorocznych Targach Edukacyjnych w Mińsku. Białorusinów na polskie uczelnie przyciągają przystępne opłaty i europejski dyplom.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Aż 20 polskich uczelni na targach w Mińsku

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

12 lut 2016 20:33


Wśród placówek prezentowanych na tegorocznych targach są uczelnie z wielu miast, w tym Politechnika Warszawska, Uniwersytet Jagielloński czy Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

„Zainteresowanie z roku na rok rośnie – powiedziała PAP Julia Łysik z Fundacji Perspektywy, która jest organizatorem polskiego stoiska i co roku ogłasza ranking polskich wyższych uczelni. - Ja to widzę na przestrzeni ostatnich czterech lat, bo jestem na tych targach od 2013 r. W pierwszych dwóch latach widać było, że to nowy rynek(…). Natomiast w dwóch ostatnich latach widzę co najmniej trzykrotny wzrost zainteresowania ze strony białoruskiej młodzieży oraz rodziców”.

Na polskich uczelniach studiowało w zeszłym roku ponad 4100 studentów z Białorusi, co oznacza znaczny wzrost w porównaniu z 3300 rok wcześniej. Białorusini są drugą najliczniejszą grupą wśród zagranicznych studentów w Polsce (stanowią 9 proc. wszystkich studentów spoza kraju) po Ukraińcach, na których przypada 51 proc.

Według Łysik zainteresowanie uczelniami wyższymi w Polsce wynika na Białorusi m.in. z tego, że za niewygórowane pieniądze oferują cenniejszy dyplom europejski. Białorusini „widzą różnicę poziomów; studia w Polsce są bardziej nastawione na praktykę, to kształcenie bardziej otwarte, studenci mają możliwość podróżowania” - zaznaczyła.

Niektórzy studenci zagraniczni mogą liczyć na programy stypendialne, ci zaś, którzy posiadają Kartę Polaka, mają możliwość dostania się na studia nieodpłatne na tych samych zasadach co obywatele polscy.

Największą popularnością wśród Białorusinów cieszyły się w zeszłym roku Szkoła Główna Handlowa i Uniwersytet Warszawski (odpowiednio 325 i 314 studentów), ale już trzecie miejsce zajęła niepubliczna Uczelnia Łazarskiego z 200 białoruskimi studentami.

„Mamy bardzo dużo studentów z Białorusi, dlatego jesteśmy tu nie pierwszy rok. Studiują u nas po polsku i po angielsku” – powiedziała PAP reprezentująca Uczelnię Łazarskiego Ukrainka Karina Tkacz, która sama skończyła tu stosunki międzynarodowe.

Jak podkreśliła, atrakcyjną propozycją dla cudzoziemców jest wspólny program z Coventry University. „Nasi studenci studiują 2 albo 3 lata na studiach magisterskich i dostają dwa dyplomy: Uczelni Łazarskiego i Coventry University. Te studia są droższe, kosztują ok. 1600 euro za semestr. Za studia po polsku trzeba zapłacić 700-800 euro za semestr” – powiedziała.

Oceniła, że zainteresowanie ofertą uczelni jest duże. „Najczęściej pytają o koszt podjęcia studiów w Polsce i o zniżki. My na przykład mamy zniżki za wyniki w studiach. Jeśli ktoś ma średnią 4,4, to dostaje zniżkę 20 proc., a jeśli 4,8 - to już 30 proc. Studenci z uboższych rodzin mogą też starać się o stypendium" - powiedziała.

Trzydniowe Targi Edukacyjne zakończą się w sobotę 13 lutego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.