Aplikacja dostosuje edukację do potrzeb rynku pracy?

Aplikację Edu-Nawigator stworzył Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Opolu . Ma ona ułatwić dostosowanie szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku pracy na Opolszczyźnie oraz ułatwić podejmowanie decyzji dotyczących wyboru zawodu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Aplikacja dostosuje edukację do potrzeb rynku pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

9 wrz 2013 11:51


"Edu-Nawigator - aplikacja analityczno-prognostyczna dla edukacji" to nazwa projektu realizowanego przez Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Opolu, którego partnerem jest ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku z Kutna.

Projekt sfinansowany został z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, a jego wartość to 1,1 mln zł. Z aplikacji będzie można korzystać na każdym urządzeniu, które ma dostęp do Internetu. Będą ją obsługiwać wszystkie przeglądarki. Program jest adresowany do kadry kierowniczej szkół, organów prowadzących szkoły i placówki kształcenia zawodowego. Jego odbiorcami będzie kadra pedagogiczna oraz uczniowie i rodzice, a także instytucje rynku pracy i same przedsiębiorstwa. Można z niego korzystać po zalogowaniu się na stronie internetowej projektu www.opolskie.edunawigator.pl

Na razie jest dostępny dla pedagogów i kadry kierowniczej, a w ciągu najbliższych tygodni będzie otwarty również dla uczniów i rodziców. "Ta grupa osób ma otrzymać narzędzie, które pozwoli im podejmować trafne decyzje dotyczące procesu kształcenia i rynku pracy" - wyjaśnia Marcin Szcześniak, ekspert Krajowej Instytucji Wspomagającej. "Aplikacja jest nowoczesnym urządzeniem dostosowanym do potrzeb przeciętnego użytkownika. Będzie pozwalać na przewidywanie pewnych zmian. Efektem jej wdrożenia ma być zwiększenie trafności podejmowanych decyzji" - dodał.

Celem projektu jest poprawa, w ciągu dwóch lat, dostępności do rozszerzonych informacji o aktualnych trendach na lokalnym i regionalnym rynku pracy w województwie opolskim.

"Zależało nam na stworzeniu narzędzia, które pozwoli usunąć dysonans pomiędzy szkolnictwem zawodowym, a potrzebami przedsiębiorców. Współpracujemy w tym projekcie z Regionalnym Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu, które wspomaga szkolnictwo zawodowe w woj. opolskim oraz Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki, które ma dobre rozeznanie w biznesie" - powiedział PAP dyrektor projektu Leszek Adam Zając.

Aplikacja Edu-Nawigator ma być narzędziem wspierającym gromadzenie danych oraz wspomagającym podejmowanie decyzji dotyczących uruchamiania nowych kierunków kształcenia, które będą odpowiadać potrzebom rynku pracy. To wszystko ma poprawić efekty kształcenia zawodowego i zwiększyć dostosowanie oferty edukacyjnej do zmieniającego się rynku pracy. Ma pomóc zniwelować rozdźwięk w relacjach edukacja zawodowa - rynek pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.