Kształcenie nauczycieli: Anna Zalewska obiecuje podnieść poziom nauczania i szkolenia

- Kończy się czas, kiedy się wydaje że nauczyciel jest najtańszą profesją do wykształcenia - mówi minister edukacji Anna Zalewska. - W prawie oświatowym jest zapis mówiący o tym, że w ciągu dwóch lat wszystkie placówki kształcące nauczycieli muszą otrzymać akredytację MEN.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kształcenie nauczycieli: Anna Zalewska obiecuje podnieść poziom nauczania i szkolenia

PODZIEL SIĘ


Autor: Agnieszka Widera-Ciochoń

www.pulshr.pl

13 paź 2017 6:00


Zapowiadana przez wicepremiera Jarosława Gowina reforma uczelni wyższych wciąż jest na etapie projektu. Resort edukacji nie ukrywa, że i jemu zależy na szybszym wprowadzeniu reformy, by podnieść rangę kształcenia nauczycieli.

- Apelujemy do Jarosława Gowina, by przyspieszył prace nad projektem, bo nadal nie wiemy, jak potoczy się reforma szkolnictwa wyższego. Chciałabym już z ministrem porozmawiać, odważnie wskazać kilka,może ok. 10 uczelni, które będą kształcić nauczycieli, a nie jak obecnie 430 nieakredytowanych placówek – mówiła minister Anna Zalewska podczas edukacyjnej debaty w trakcie XV Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach.

- Żeby był dobry nauczyciel, szkoły jakie kończy, muszą być najlepsze, wyjątkowe, a nie jak teraz, że najłatwiej jest skończyć pedagogikę – zgodziła się Anna Zasada-Chorab, wiceprezydent Siemianowic Ślaskich.- MEN powinno mieć wgląd, jaka kadra będzie kształcić przyszłych nauczycieli - dodała.

Jak informowała minister Zalewska, niezależnie od reformy Jarosława Gowina w prawie oświatowym jest zapis mówiący o tym, że w ciągu dwóch lat wszystkie placówki kształcące nauczycieli muszą otrzymać akredytację MEN.

- Czyli de facto muszą być pod nadzorem pedagogicznym - dodała Zalewska. - Kończy się czas, kiedy się wydaje, że nauczyciel jest najtańszą profesją do wykształcenia. Kompetencje nauczyciela muszą być w te chwili naprawdę odpowiadające rewolucji 4.0.

 

Minister Anna Zalewska podczas edukacyjnej debaty w trakcie XV Samorządowe Forum Kapitału i Finansów w Katowicach (fot.twitter.com/MEN_GOV_PL) Minister Anna Zalewska podczas edukacyjnej debaty w trakcie XV Samorządowe Forum Kapitału i Finansów w Katowicach (fot.twitter.com/MEN_GOV_PL)

Samorządowcy zwracali jednak uwagę na inny problem. Jak się okazuje, w niektórych miastach już zaczyna brakować nauczycieli.

- W dużych miastach zaczyna brakować nauczycieli, u nas zaczyna brakować matematyków. Na V roku studiów raptem 12 osób będzie zdawać egzaminy, a też nie są to wybitne jednostki. Trzeba zatem skorelować działania Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, by jakość naszych szkół była dobra, ale by nie było problemu braku nauczycieli – podnosiła podczas debaty dyrektor wydziału oświaty Urzędu Miasta W Lublinie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

yxyxyx 2017-10-13 14:01:50

Dodatek "motywacyjny" 500zł co miesiąc, za 18h tygodniowo. Skandal. I to za nasze pieniądze.