Anna Zalewska: będzie obowiązek doskonalenia zawodowego nauczycieli

Od 1 września 2018 roku nauczyciele będą mieli do spełnienia kolejny obowiązek. Anna Zalewska, minister edukacji narodowej poinformowała, że ruszy wtedy obowiązkowe doskonalenie zawodowe.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Anna Zalewska: będzie obowiązek doskonalenia zawodowego nauczycieli

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/KDS

12 lut 2018 14:10


Obowiązek doskonalenia zawodowego nauczycieli został wpisany do ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, którą też wprowadzono zmiany w Karcie Nauczyciela. Coroczne sprawozdania z realizacji tego obowiązku będą składali dyrektorzy szkół. Mają w tym współpracować z rodzicami.

- Budujemy cały system doskonalenia nauczycieli. My go nie mamy, nie mamy m.in. doradztwa metodycznego (...). Jest taki obowiązek doskonalenia, on rusza od 1 września 2018 r. - powiedziała Zalewska podczas briefingu prasowego.

Zalewska spotkała się w Chełmie z samorządowcami i pracownikami oświaty z regionu. Mówiła na nim o zmianach wprowadzanych w szkolnictwie. Potrzebę obowiązkowego dokształcania nauczycieli uzasadniała szybkimi przemianami zachodzącymi w świecie.

Czytaj więcej: Blisko 1,4 mln zł na nagrody dla ministrów. PO domaga się wyjaśnień

- To nie ma nic wspólnego z matematyką czy językiem polskim, ale z tym, jak uczyć matematyki i jak uczyć języka polskiego. Czasami słychać, że edukacja potrzebuje stabilizacji. Stabilizacji nie będzie nigdy, dlatego, że w takim tempie zmienia się świat, to, co jest stabilne w edukacji, to ciągła zmiana (...). Co roku mamy inne dzieci, tak wygląda rzeczywistość - powiedział Zalewska podczas spotkania z samorządowcami i pracownikami oświaty.

Podkreśliła, że obowiązek dokształcania będzie wprowadzony, bo za mało nauczycieli sama to robi. - Z badań wynika jednoznacznie, że ponad 60 proc. nauczycieli dyplomowanych po prostu się nie uczy - powiedziała.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

11 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Ambitna a ciągle zniechecana 2018-02-17 18:18:01

Szkolenie z alkoholem i relaks? Chyba pomyliłeś grupę społeczną. Na szkolenia nauczyciele muszą pędzić po pracy, wynajmować kogoś by odebrał ich dzieci z przedszkola i zapłacić oczywiście za szkolenie. Nikt nie pyta czy jest ono przydatne, a rzadko jest. zazwyczaj ktoś dostał pieniądze na szkolenie i z chęcią je przeprowadza, a nas się do nich zmusza. Nie pijemy, nie integrujemy się, czekamy na koniec, bo drugiego dnia o 8.00 zaczynamy pracę.

Kasia 2018-02-15 21:04:18

A ty xyxy to sie nawet podpisać nie potrafisz... naukowiec cha cha cha

xyxy 2018-02-15 19:29:06

co to za obowiązek ? ? dajcie im coś do roboty a nie szkolenia połączone z imprezą w inny mieście ! poza tym w prawie każdej branży są szkolenia obowiązkowe.