Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie chce być uniwersytetem

Powołanie uniwersytetu jest możliwe do końca 2017 roku.  Obecnie trwają starania o przekształcenie Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie w uniwersytet.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie chce być uniwersytetem

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

23 lut 2016 15:43


Starania zmierzające do przekształcenia AJD w uniwersytet trwają już kilka lat. W tym czasie m.in. powiększono i wzmocniono kadrę naukową, zorganizowano liczne konferencje naukowe (w tym o randze międzynarodowej).

Jedną z propozycji jest przekształcenie Akademii im. Jana Długosza (AJD) w uniwersytet o określonym profilu kształcenia. - By myśleć o postawieniu wniosku o przekształcenie w tzw. uniwersytet przymiotnikowy, czyli o określonym profilu kształcenia, AJD musi legitymować się sześcioma uprawnieniami do nadawania stopnia doktora - poinformował Makowski i dodał, że wstępnie w kuluarach rozważa się użycie w nazwie "humanistyczno-przyrodniczy".

Obecnie uczelnia posiada pięć uprawnień do nadawania stopnia doktora w takich dyscyplinach jak chemia, fizyka, historia, literaturoznawstwo i od września 2015 roku językoznawstwo.

Makowski dodał, że władze uczelni chcą przyspieszyć proces przekształcenia AJD w uniwersytet. Rektor prof. Zygmunt Bąk uzyskał m.in. aprobatę senatu uczelni na połączenie dwóch wydziałów - nauk społecznych i filologiczno-historycznego. Z początkiem marca powstanie nowy wydział filologiczno-historyczny.

- Dzięki tej decyzji planuje się skierowanie do Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów dwóch wniosków o prawa do doktoryzowania w dyscyplinach: filozofia oraz nauki o polityce publicznej - poinformował rzecznik AJD. - Decyzja o połączeniu obu jednostek (wydziałów - PAP) powoduje, że droga do wysłania wniosków skraca się o co najmniej kilka miesięcy, jeśli nawet nie lat. Akademicy spodziewają się, że powołanie uniwersytetu ma szansę na realizację do końca 2017 roku - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.