Absolwenci germanistyki mają szansę na rynku pracy?

Są gotowi do rozwijania swoich umiejętności językowych, oczekują od pracodawców wsparcia w postaci staży i praktyk oraz kultywują rodzinne tradycje językowe. Taki portret poznańskich studentów germanistyki wyłania się z wyników najnowszych badań.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Absolwenci germanistyki mają szansę na rynku pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

9 cze 2015 11:26


Po germanistyce kariera tłumacza

Najczęściej o wyborze studiów zdecydowało, co w przypadku Wielkopolski nie powinno dziwić, tradycje rodzinne oraz prestiż studiów. Często również studenci, decydując się na podjęcie studiów germanistycznych, przewidywali wysokie szanse na zatrudnienie. Jednak niewielu respondentów deklarowało konkretne zawody, w których widzi swą przyszłość. Najczęściej wskazywana była praca tłumacza. Ponad połowa badanych studentów brała pod uwagę wyjazd do Niemiec.

„Obraz studenta, jaki wyłania się z badań odbiega od stereotypowego postrzegania tzw. pokolenia Y, jako ludzi biernie czekających na uśmiech losu. To są ludzie nastawieni na rozwój, oczekujący od pracodawcy współpracy w podnoszeniu własnych kompetencji językowych i gotowi podnosić te kompetencje już na studiach poprzez staże i praktyki. Warunek, który jasno stawiają w badaniach, to terminy, które nie mogą kolidować z godzinami zajęć” - mówi dr hab. Jacek Trębecki z Uniwersytetu Ekonomicznego – koordynator badań.

Duże szanse na rynku pracy

Optymizm studentów germanistyki, jeśli chodzi o wysokie notowania na wielkopolskim rynku pracy, potwierdzają pracodawcy.

„W Poznaniu i okolicach usytuowanych jest kilkanaście dużych firm, nieustannie poszukujących pracowników o wysokiej znajomości języka niemieckiego. Bliskość niemieckiego rynku pracy powiększa jeszcze rywalizację o najlepszych” - mówi Piotr Pieślak , dyrektor Contact Center Linii Biznesowej Nearshore, przedstawiciel firmy arvato Polska.

„Tylko nasza firma w zeszłym roku zatrudniła 135 pracowników o najwyższych kompetencjach językowych” – dodaje.

Badania przeprowadzone były w formie ankietowej. Ankietę wypełnił co trzeci student studiów dziennych Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz germanistyki na poznańskiej Wyższej Szkole Języków Obcych.

Celem badań było określenie, co zdecydowało o wyborze studiów językowych, a także jakie są perspektywy zatrudnienia i oczekiwania wskazywane przez studentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.