Absolwenci germanistyki mają szansę na rynku pracy?

0 0

Są gotowi do rozwijania swoich umiejętności językowych, oczekują od pracodawców wsparcia w postaci staży i praktyk oraz kultywują rodzinne tradycje językowe. Taki portret poznańskich studentów germanistyki wyłania się z wyników najnowszych badań.

Po germanistyce kariera tłumacza

Najczęściej o wyborze studiów zdecydowało, co w przypadku Wielkopolski nie powinno dziwić, tradycje rodzinne oraz prestiż studiów. Często również studenci, decydując się na podjęcie studiów germanistycznych, przewidywali wysokie szanse na zatrudnienie. Jednak niewielu respondentów deklarowało konkretne zawody, w których widzi swą przyszłość. Najczęściej wskazywana była praca tłumacza. Ponad połowa badanych studentów brała pod uwagę wyjazd do Niemiec.

„Obraz studenta, jaki wyłania się z badań odbiega od stereotypowego postrzegania tzw. pokolenia Y, jako ludzi biernie czekających na uśmiech losu. To są ludzie nastawieni na rozwój, oczekujący od pracodawcy współpracy w podnoszeniu własnych kompetencji językowych i gotowi podnosić te kompetencje już na studiach poprzez staże i praktyki. Warunek, który jasno stawiają w badaniach, to terminy, które nie mogą kolidować z godzinami zajęć” - mówi dr hab. Jacek Trębecki z Uniwersytetu Ekonomicznego – koordynator badań.

Duże szanse na rynku pracy

Optymizm studentów germanistyki, jeśli chodzi o wysokie notowania na wielkopolskim rynku pracy, potwierdzają pracodawcy.

„W Poznaniu i okolicach usytuowanych jest kilkanaście dużych firm, nieustannie poszukujących pracowników o wysokiej znajomości języka niemieckiego. Bliskość niemieckiego rynku pracy powiększa jeszcze rywalizację o najlepszych” - mówi Piotr Pieślak , dyrektor Contact Center Linii Biznesowej Nearshore, przedstawiciel firmy arvato Polska.

„Tylko nasza firma w zeszłym roku zatrudniła 135 pracowników o najwyższych kompetencjach językowych” – dodaje.

Badania przeprowadzone były w formie ankietowej. Ankietę wypełnił co trzeci student studiów dziennych Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz germanistyki na poznańskiej Wyższej Szkole Języków Obcych.

Celem badań było określenie, co zdecydowało o wyborze studiów językowych, a także jakie są perspektywy zatrudnienia i oczekiwania wskazywane przez studentów.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.