530 mln euro na wyrównanie szans na rynku pracy na Pomorzu

- Reorganizacja szkół zawodowych, kierunki zamawiane na uczelniach oraz zajęcia przedszkolne dla dzieci na wsi - na te m.in. cele władze samorządowe woj. pomorskiego chcą wydać ok. 530 mln euro, które pozyskają z Europejskiego Funduszu Społecznego w latach 2014-20.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

530 mln euro na wyrównanie szans na rynku pracy na Pomorzu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

28 cze 2013 15:56


O priorytetach związanych z bezrobociem i wyrównywaniem szans w wydatkach z Europejskiego Funduszu Społecznego(EFS) mówił marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk na konferencji prasowej zorganizowanej w piątek w Gdańsku.

Jak zaznaczył Struk, w latach 2014-2020 pomorski samorząd ma uzyskać 1,9 mld euro. Marszałek dodał, że według aktualnych wskaźników 28 procent z tej sumy (czyli około 530 mln euro - red.) ma pochodzić z Europejskiego Funduszu Społecznego, a tym samym ma zostać wydane na tzw. miękkie projekty, których celem będzie głównie walka z bezrobociem i ubóstwem oraz wyrównywanie szans pomiędzy mieszkańcami poszczególnych regionów województwa.

Wśród najważniejszych zadań, na które władze samorządowe chciałyby wydać wspomnianą sumę, są działania o charakterze edukacyjnym.

"Myślimy o stworzeniu zachęty do tworzenia oddziałów przedszkolnych szczególnie na obszarach wiejskich, poza aglomeracją trójmiejską, które wyraźnie odstają od dużych miast" - powiedział Struk dodając, że wyniki egzaminów i testów kompetencji przeprowadzanych w szkołach, pokazują, że w województwie pomorskim jest bardzo duży stopień zróżnicowania poziomu edukacyjnego. "Musimy wyasygnować środki na wyrównanie szans edukacyjnych" - dodał Struk.

Marszałek zapowiedział też kontynuację prowadzonego już na terenie województwa projektu "Zdolni z Pomorza" dotyczącego pracy z uczniami zdolnymi. Struk przypomniał, że w ciągu ostatnich trzech lat w ramach tego przedsięwzięcia pomoc uzyskało blisko 1600 uzdolnionych w różnych dziedzinach uczniów. "Chcemy uruchomić kolejną edycję tego programu" - powiedział Struk.

W zakresie szkolnictwa wyższego samorząd chce kontynuować organizowany dotąd na szczeblu krajowym system związany z kierunkami zamawianymi. "W konsensusie z władzami pomorskich uczelni chcemy skupić się tutaj na kierunkach, których absolwenci będą mieli w przyszłości większe szanse na zatrudnienie: choćby specjalizacjach związanych z branżą ICT, biotechnologią i przedmiotami ścisłymi" - powiedział Struk.

Kolejnym narzędziem do poprawy sytuacji na rynku pracy na Pomorzu ma być także reorganizacja szkół zawodowych. "Wiele z nich dziś nie kształci tak, by ich absolwenci spełniali wymogi rynku pracy" - powiedział Struk. Dodał, że kolejnym bardzo ważnym instrumentem ma być też odpowiedni dobór szkoleń, które pozwolą bezrobotnym na znalezienie zajęcia.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.